Kaçırılan Ürdün Büyükelçisi serbest

Ürdün'ün Trablus Büyükelçisi Fevvaz el-İytan, kendisini kaçıranların El-Kaide mensubu olmadığını söyledi.

Giriş Tarihi: 14.5.2014 12:47 Güncelleme Tarihi: 14.5.2014 12:52
Geçen ay Libya'da kaçırılan İytan, dün ülkesine dönüşünün ardından Mafrak kentindeki evinde AA muhabirine açıklamada bulundu.

İytan, "Beni kaçıranlar El- Kaide mensubu değildi. Ürdün'de ömür boyu hapse mahkum edilen Libyalı Muhammed ed-Dirissi'nin yakınları tarafından kaçırıldım. Hiçbir şekilde işkence ya da benzeri uygulama ile karşılaşmadım. Bana iyi davrandılar, kendi yedikleri yemeklerden verdiler" dedi.

Serbest bırakılması için yapılan anlaşmalar hakkında bilgi sahibi olmadığını belirten İytan, "Eğer anlaşma sürecine dair bilgim olsaydı, sizinle paylaşırdım" diye konuştu.

Ürdün Dışişleri Bakanı Nasır Cude, İytan'ın Drissi ile takas yapılarak serbest bırakılmadığını, Drissi'nin Riyad Anlaşması çerçevesinde serbest bırakıldığını açıklamıştı.

AA muhabirine konuşan Drisssi'nin kardeşi Ahmed ed-Drissi de kardeşinin Libya'da tutuklanmayacağını öne sürerek, "Muhammed, Ürdün ile büyükelçinin serbest bırakılması karşılığında yapılan anlaşma çerçevesinde salıverildi. Kendisini Bingazi'de hükümet yetkilileri değil, bizzat ben karşıladım. Kardeşim artık özgür, cezasının geri kalanını çekmeyecek. Sağlık durumu da oldukça iyi" ifadelerini kullanmıştı.

Geçen ay evinin önünden silahlı kişilerce kaçırılan İytan, dün serbest bırakılarak ülkesine dönmüştü. İytan'ı kaçıranlar, Büyükelçiyi serbest bırakmak için Kraliçe Alya Havaalanı'nı bombalamaya teşebbüsten Ürdün'de müebbet hapis cezasına çarptırılan Drissi'nin serbest bırakılmasını istemişti. Ürdün hükümeti de 1983 yılında imzalanan Riyad Anlaşması uyarınca suçluların teslimi maddesi çerçevesinde Libyalı mahkumun ülkesine teslim edildiğini ve cezasını ülkesinde çekeceğini duyurmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaçırılan Ürdün Büyükelçisi serbest
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN