Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Suriye'yi vurmadık pişman olduk"

Fransa Dışişleri Bakanı Fabius, geçen yaz ABD ile birlikte Suriye'ye karşı askeri operasyon yapmamalarından dolayı pişman olduklarını açıkladı. Suriye Özel Temsilcisi İbrahimi ise istifa etti

Giriş Tarihi: 15.5.2014
Üst düzey temaslarda bulunmak üzere Washington'a giden Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius'tan Suriye itirafı geldi. Basın toplantısında konuşan Fabius, ABD ile birlikte Suriye'ye karşı bir askeri operasyon düzenlemediklerinden dolayı pişman olduklarını söyledi. Dışişleri Bakanı Faibus, Beşar Esad rejiminin 21 Ağustos 2013'te kullandığı kimyasal saldırı sonrasında gündeme gelen askeri operasyonun gerçekleşmemesi nedeniyle şu anki mevcut durumun yaşandığını aktardı.

'KİMYASAL' İDDİASI
"Operasyon yapılsaydı birçok şey daha farklı olurdu, ama olanlar oldu. Fransa, ABD ve İngiltere olmadan tek başına da hareket edemezdi" diyen Fabius, Esad rejiminin yeni kimyasal saldırılarda bulunduğunu belirtti. Fabius, rejimin varılan kimyasal anlaşmaya rağmen son aylarda 14 kez muhaliflere karşı kimyasal saldırıda bulunduğunu belirtti. Dışişleri Bakanı Fabius, "Özellikle da klor gazının kullanıldığını gösteren en az 14 kanıta sahibiz. Şu anda, alınan numuneleri inceliyoruz" dedi. Paris hükümeti ayrıca Suriye'de 3 Haziran'da yapılacak Devlet Başkanlığı seçimleri için Fransa'da yaşayan Suriyelilerin oy kullanmasına izin vermeme kararı aldı.

İRAN'IN ÇÖZÜMÜNÜ AÇIKLADI, AYRILDI
Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Lahdar İbrahimi, iki yıldır yürüttüğ�� görevinden istifa etti. İbrahimi istifasından önceki son açıklamasında İran'ın Suriye konusunda sunduğu çözüm önerilerini duyurdu. Rapora göre İran, "Ateşkes, ulusal yeni bir yönetim kurulması, devlet başkanının yetkilerini sınırlayan yeni bir anayasa konusunda çalışmalar yürütülmesi ve seçimlerin düzenlenmesi" olmak üzere 4 adımlık bir çözüm süreci öneriyor. Rusya da BM Güvenlik Konseyi'ne Suriye'de yerel ateşkes sağlanmasına yönelik bir karar tasarısı sundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Suriye'yi vurmadık pişman olduk"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN