Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Taşkınlar Bosna Hersek ve Sırbistan'ı vurdu

Giriş Tarihi: 15.5.2014 15:36

Bosna Hersek ve Sırbistan'da aşırı yağışlar nedeniyle nehirlerin taşması sonucu çok sayıda ev ve tarım arazisi sular altında kaldı.

Bosna Hersek'te üç gündür aralıksız şekilde devam eden aşırı yağışlar nedeniyle, Milyaçka, Bosna ve Zelyeznitsa nehirleri bazı bölgelerde taştı.

Taşkınlar nedeniyle Saraybosna'nın Ilıca, Vlakovo, Gladno Polye, Osjek ve Pazariç semtlerinde çok sayıda ev ve tarım arazileri sular altında kaldı. Evleri sular altında kalan vatandaşlar, bölgedeki itfaiye ekiplerince botlarla tahliye ediliyor.

Aşırı yağışlar nedeniyle Bosna Hersek'in başta Saraybosna olmak üzere birçok kentinde elektriklerde ve içme suyu şebekelerinde de sorunlar yaşanıyor.

Saraybosna Kantonu Sivil Koruma Merkezi'nden yapılan açıklamada, bu sabah yapılan ölçümlere göre, Milyatska Nehri'ndeki su seviyesinin 213 santimetre, Bosna Nehri'nin Saraybosna'dan geçen kısmının 498, Zenitsa şehrinden geçen kısmının ise 500, Sana Nehri'nde 349, Una Nehri'nde 53 ve Tuzla'da bulunan Yala Nehri'ndeki su seviyesinin 165 santimetreye ulaştığı bildirildi.

Ülkenin başkenti Saraybosna kent merkezinden geçen Milyaçka Nehri'nin son 10 yılın en yüksek seviyesine ulaşmasından dolayı Drveniya Köprüsü yayaların geçişine yasaklandı. Köprünün bulunduğu bölgeye tedbir amacıyla kum torbaları koyulduğu görüldü.

Bosna Hersek'in Zenitsa, Olovo, Maglay, Zavidoviçi, Doboy ve Kakany'de sular altında kalan kent merkezlerinde bazı vatandaşlar evlerin çatılarına çıkarak kurtarılmayı bekliyor. Maglay kent merkezi ise tamamen sular altında kalırken, vatandaşların gıda sıkıntısı çektiği de öğrenildi. Bosna Hersek'teki en önemli Türk yatırımlarından Natron Hayat Fabrikası'nda da yaklaşık 70 işçinin mahsur kaldığı bildirildi.

Bosna Hersek Parlamentosu'nu oluşturan Milletler Meclisi Milletvekili Mehmed Bradariç, Maglay'ın dün akşam tamamen sular altında kaldığını, şehirde su ve elektrik kesintisinin yaşandığını söyledi. İletişimde sorunlar yaşandığını, telefonların çekmediğini belirten Bradariç, "Birileriyle bağlantıya geçmek imkansız, her yer sular altında. İnsanlar resmen evlerinin çatılarına taşındılar, su seviyeleri sürekli yükselişte. Maglay kentindeki Natron fabrikasının 70 çalışanı fabrika binasının içinde hapsolmuş durumda, kimse onlara ulaşamıyor. Bu Maglay'ın yaşadığı en büyük facialardan biri" diye konuştu.

Ülkenin siyasi yetkilileri ile görüştüğünü açıklayan Bradariç, Maglay'da, vatandaşların tahliyesi için acil teknelere ihtiyaç duyulduğunu sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Taşkınlar Bosna Hersek ve Sırbistan'ı vurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN