Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Azerbaycan Soma için ağladı...

Giriş Tarihi: 17.5.2014 01:34
Soma'daki maden faciası, kardeş ülke Azerbaycan'da da derin üzüntü yarattı. Ülkedeki tüm camilerde okunan cuma hutbesinde maden kazasında hayatını kaybedenlerden bahsedilerek dualar okundu. Üniversiteler, düzenledikleri törenlerde Türkiye'nin acısını paylaştı.

Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Fakültesi öğretim görevlileri ve öğrencileri dün üniversite kampüsünde şehit madenciler için saygı duruşunda bulundu, dualar okudu. Törene Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Ferhad Caferov, Yabancı Öğrenciler Dekanı Doç. Dr. Polad Sadıkov, Bakü Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliği Öğrenci Sorumlusu İdris Gobutoğlu ve dekanlık üyeleri de katıldı. Yapılan konuşmalarda Türkiye'nin acısı paylaşılırken, "Soma'da ebediyete intikal eden kardeşlerimize dualar gönderiyoruz. Gönlümüz geride kalan acılı yakınlarıyla. Her türlü yardım için hazırız" denildi. Bazı öğrencilerin gözyaşlarını tutamadığı gözlendi.

Bir grup öğrenci de faciada yaşamını yitiren işçileri anmak için Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliği önüne çiçek bıraktı. Ellerinde Azerbaycan ve Türkiye bayrakları ve pankartlarla yürüyen gençler, Büyükelçilik önünde Azerbaycan ve Türkiye'nin milli marşlarını okudu. Azerbaycan-Türkiye kardeşliğinin sözde değil amelde de olduğunu göstermek için toplandıklarını söyleyen öğrenciler, "Bugün biz de Türkiye kadar acı içerisindeyiz. Üzüntümüzü ifade etmek Türkiye'nin temsilciliği önünde toplandık" dedi. Gençler, Büyükelçilik önüne karanfil ve güller bıraktıktan sonra dağıldı.

Öte yandan Azerbaycan Milli Meclisi de çalışmalarına Soma'daki faciada hayatını kaybedenler için saygı duruşuyla başladı.

Mehmet Yamandağ/SABAH
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Azerbaycan Soma için ağladı...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN