Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Brezilya karıştı

Sao Paulo'da 10 bin eğitim çalışanı zam talebiyle yürüyüş yaparken, 1300 kişilik bir grup da Dünya Kupasını protesto etti.

Giriş Tarihi: 16.5.2014 16:10
Brezilya'nın Sao Paulo kentinde eğitim çalışanları zam talebiyle, gençler ise Brezilya'da yapılacak Dünya Kupasını protesto etmek için iki ayrı gösteri düzenledi.

Maaşlarına zam yapılması talebiyle gösteri düzenleyen 10 bin kadar eğitim çalışanının, yerel hükümetin önerdiği zammı protesto etmek amacıyla belediye binasına doğru yürüyüşe geçmesi, kentteki ana yolların kapanmasına yol açtı.

Barışcıl şekilde başlayan protesto gösterileri nedeniyle 12 milyonluk kentte toplu ulaşım araçlarının akşam servislerinde de aksamalar meydana geldi.

Yerel hükümetin bazı kamu çalışanlarına verdiği yüzde 15,38'lik maaş artışı oranında zam isteyen öğretmenler, yerel hükümetin bu zammı 2015'ten itibaren aşamalı olarak yapma teklifini reddediyor. Eğitim işçileri sendikaları, bu zammın en azından üçte birlik dilimin hemen ödenmesini istiyor.

Gösterilere katılan Maria Sivila Gomes adlı bir lise öğretmeni, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Sadece adil ücret ve bize eşit davranılmasını istiyoruz. Hükümet ve Belediye Başkanı Fernando Haddad, bizi enayi yerine koyuyor" dedi.


DÜNYA FUTBOL KUPASI PROTESTOLARI

Öğretmenlerin düzenlediği gösteriler sırasında kentin başka bölümünde bir araya gelen 1300 kadar gösterici de Brezilya'da yapılacak Dünya Kupasını protesto etti.

Sao Paulo'nun merkezindeki iş çevrelerinin bürolarının bulunduğu Avenida Paulista bulvarında başlayan gösteriler öncesinde ellerinde molotofkokteylleri ve diğer silahlar bulunan 20 kadar genç, çevik kuvvet ekiplerince gözaltına alındı. Polis yetkilileri ayrıca, gösteriler sırasında da bazı bankaların tahrip edilmesi üzerine 7 kişinin daha göz altına alındığını bildirdi.

Sao Paulo kentindeki gösteriler, Dünya Futbol Kupası karşıtı göstericilerin tüm ülkede yapacaklarını duyurdukları en az 50 gösterinin bir bölümünü oluşturuyor. Ülkedeki Rio de Janeiro, Belo Horizonte, Brasilia Fortaleza ve Curitiba'nın da aralarında bulunduğu çeşitli kentlerde yüzlerce kişinin katıldığı gösterilerin yanı sıra ülke dışında da 15 ayrı protesto eylemi yapıldı.

Brezilya'da 28 gün sonra başlayacak olan Dünya Kupası, işçi sendikaları, küskün işçiler ve Brezilyalıları tarafından hükümete yönelik baskıyı artırma aracı olarak görülüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Brezilya karıştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN