Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlk Gladio'yu Naziler kurdu

Alman arşivlerinden çıkan belgelere göre; Sovyet işgaline karşı 1949'da 2 bin eski Nazi subayı tarafından kurulan 40 bin kişilik özel ordudan hükümetin haberi yoktu

Giriş Tarihi: 16.5.2014
Almanya'da eski Nazi subaylarının 1949'da muhtemel Sovyet işgaline karşı Gladio olarak bilinen gizli örgüt gibi bir yapılanma kurduğu ortaya çıktı. Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü'nün (NATO) Sovyetler'e karşı müttefik ülkelerde oluşturduğu söylenen Gladio'ya benzetilen Nazi gizli örgütünün 40 bin ajandan oluştuğu belirtildi. 1949'da Sovyetler Birliği'ne karşı kurulan gizli Nazi ordusunun varlığı Alman gizli servisi BND'nin gizliliğini kaldırdığı bazı belgelerde gün yüzüne çıktı. Der Spiegel dergisinin haberine göre; 1949'dan itibaren 2 bin eski Nazi subayı 40 bin kişilik bir ordu kurmak için çalışmalara başladı. Spiegel'in müracaat etmesinden sonra BND'nin gizliliğini kaldırdığı "Versicherungen" (Sigortalar) kod adlı dosyaya göre ordunun kurulmasından ne hükümetin, ne meclisin ne de müttefik güçlerin haberi vardı. Gizli ordunun perde arkasındaki ismin ise, daha sonra Alman Ordu Müfettişliği yapan Albert Schnez olduğu ortaya çıktı.

ADENAUER ÖĞRENMİŞ

Gizli orduyu kuranların, genç Federal Almanya Cumhuriyeti'ni doğudan gelebilecek tehditlere karşı savunmak amacıyla hareket ettiği belirtiliyor. Gizli ordu mensuplarının aynı zamanda olası bir iç savaş halinde komünistlerle mücadele etmeyi planladığı da ortaya çıktı. Bunun için eski askerlerin, sosyal demokrat politikacılar ve öğrencileri takip altına aldığı bildiriliyor. Silahlar ise ihtiyaç duyulması halinde polisten temin edilecekti. Belgelerden silahları, İçişleri Bakanlığı'nda çalışan Schnez'in sağlayacağı anlaşılıyor. Başbakan Konrad Adenauer ise gizli ordudan 1951'de haberdar oldu ancak ortadan kaldırmak için harekete geçmedi.

GLADİO NEDİR?

Türkiye'deki adı 'Ergenekon'

NATO II. Dünya Savaşı sonrasında İtalya'da, Varşova Paktı üyesi sosyalist devletlerin Avrupa'yı işgal etmesi ihtimaline karşı gizli bir yapılanma kurmuş, adını da "Gladio Operasyonu" koymuştu. Schnez'in ordusu da gizliliği, kurulma amacı ve faaliyet alanı olarak Gladio'yla paralellik gösteriyor. İtalya'da Gladio adı verilen yapılanmaya başka ülkelerde farklı isimler konduğu biliniyor. Ergenekon davasında da mahkeme, Gladio'nun Türkiye'deki isminin "Ergenekon" olduğunu savunmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlk Gladio'yu Naziler kurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN