Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kardeş ülke sular altında

Bosna Hersek ve Sırbistan'da aşırı yağışlar nedeniyle nehirlerin taşması sonucu meydana gelen selin bilançosu her geçen saatte artmaya devam ediyor. İlk yardımı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı bölgeye ulaştırdı.

Giriş Tarihi: 17.5.2014 17:02
Bosna Hersek'in kuzeybatısında bulunan Sanski Most kentinde, 1952 doğumlu ve engelli olan Suad Salman'ın, dün gece geç saatlerde sel sularına kapılarak hayatını kaybettiği bildirildi. Bosna Hersek'in Biyelyina, Bratunats ve Jelyezno Polye kentlerinde yapılan tahliye çalışmaları sürecinde ise 2 erkek ve bir yaşlı kadın öldü. En kritik anların yaşandığı Maglay kentinde de, suların çekilmesinin ardından 2 yaşlı kadının cesedi ortaya çıktı.

Bosna Hersek'i oluşturan iki entiteden biri olan Bosna Sırp Cumhuriyeti bölgesinde bulunan Doboy kentinde, suların çekilmesiyle 6 kişinin cesedine ulaşıldı. Bosanski Şamats kentinde ise bir vatandaşın sulara kapılarak hayatını kaybettiği öğrenildi. Bosna Sırp Cumhuriyeti'nde dün de seller yüzünden 3 kişi hayatını kaybetmişti. Son bilançoyla birlikte ülkede seller nedeniyle ölenlerin sayısı 16'ya yükseldi.

Bosna Sırp Cumhuriyeti Polis Müdürü Goyko Vasiç, gazetecilere yaptığı açıklamada, yetkililerin ölü sayısının artmasından korktuğunu söyledi.

Ölen bazı vatandaşların hayatlarını nerede ve nasıl kaybettiklerinin bilinmediğini ifade eden Vasiç, "Doboy'da cesetlerini bulduğumuz vatandaşlar Doboylu mu, yoksa sulara kapılmalarının ardından mı oraya cesetleri geldi, bilinmiyor. Kimlik tespitinin ardından tüm bilgilere sahip olacağız. Telefon bağlantılarının kesik olmasından dolayı haberleşmek çok zorlaştı" diye konuştu.

Doboy şehrinde, aynı zamanda, bazı evlerin soyulduğu görüldü. Hırsızların felaket durumunu suç işlemek için fırsat olarak kullandığını belirten Vasiç, elektrik kesintileri yüzünden geceleri güvenliği sağlamanın çok zor olduğunu söyledi.

Bosna Sırp Cumhuriyeti'nin Biyelyina bölgesinde ise yaklaşık 5 bin ev sular altında kaldı. Bosna Sırp Cumhuriyeti Meteoroloji Merkezi, bu şehirden geçen Sava Nehri'nin 9 metreyi aştığını, fakat güvenlik sebeplerinden dolayı artık su seviyesini tam ölçemediklerini açıkladı.

Su ve elektrik kesintisi, gıda ve içecek su eksikliği çekilen Biyelyina bölgesinde yaklaşık 10 bin vatandaş tahliye edilmeyi bekliyor. Biyelyina yakınlarında bulunan Priyedor kentinde de 400 evin sular altında kalmasının ardından, yerel yetkililer, olağanüstü durum ilan etti.

Bosna Sırp Cumhuriyeti'nideki Banya Luka kentinde ise, Vrbas ve Vrbanya nehirlerindeki su seviyesinin durgunlaşması ile, vatandaşlar daha sakin bir gece yaşadı. Dün yaşanan kritik anların ardından, Karanovats, Bucak, Çesma ve Priyeçani semtlerinin sokakları hala sular altındayken, şehrin büyük bir kısmında elektrik kesintileri devam ediyor.

Bosna Hersek Silahlı Kuvvetleri, Avrupa Barış Gücü (EUFOR), Hırvatistan ve Slovenya'nın 10 helikopteri, Maglay, Doboy, Bosanski Şamats, Oraşye ve Biyelyina gibi kentlerde tahliye çalışmalarına devam ediyor.

Bu arada, Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç, Bosna Hersek'in Visoko ve Kakany şehirlerini ziyaret etti. İzzetbegoviç bugün incelemelerde bulunmak üzere, ülkenin Zenitsa ve Maglay kentlerini de ziyaret edecek.


BRÇKO DİSTRİKT

Bosna Hersek'in kuzeyinde bulunan Brçko kenti, dün geceden beri tamamen bloke edilmiş durumda. Şehirde akan Sava Nehri'nin taşmasıyla meydana gelen seller, yüzlerce evi sular altında bırakırken, şehire karayolları üzerinden giriş ve çıkışlar da engellendi.

Brçko'da yaklaşık 100 kişi tahliye edildi ve vatandaşlar okul binasına yerleştirildi. Brçko'da bulunan bir çok fakülte, banka ve diğer iş binaları da sular altında kalırken, maddi hasarın boyutları henüz bilinmiyor.


SIRBİSTAN

Sırbistan'da meydana gelen sellerde 15 binden fazla kişi tahliye edilirken, 2 binden fazla ev sular altında kaldı.

Dün gece boyunca Sırbistan'ın, Obrenovats, Bariç, Lazarevats, Şabac, Krupany, Vladimirtsi, Smederovo gibi belediyelerinde mağdur olan vatandaşlara yardım dağıtıldı.

Ülkede sellerde şu ana kadar 3 kişi hayatını kaybetti. Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuçiç, bugün düzenlediği basın toplantısında, suların çekilmesi ile yeni cesetler bulduklarını fakat bilançonun henüz bilinmediğini söyledi.

Sırbistan yetkilileri ile görüşmek üzere Belgrad'ı ziyaret eden Bosna Sırp Cumhuriyeti Başkanı Milorad Dodik ise, asıl felaketin suların çekilmesi ile başlayabileceğini söyledi. Meteoroloji merkezlerinden alınan bilgilere göre, önümüzdeki haftada hava sıcaklığının 30 dereceye kadar yükselebileceğini belirten Dodik, sokaklarda bulunan hayvan cesetleri, benzin kalıntıları ve benzeri şeylerin bir çok hastalığa yol açabileceğine
dikkati çekti.


BOSNA HERSEK ULUSLARARASI YARDIM ÇAĞRISINDA BULUNDU

Bosna Hersek Bakanlar Kurulu, ülkedeki selin meydana getirdiği bilançonun gittikçe artması üzerine toplantı yaptı. Toplantının ardından sellerle mücadele için uluslararası yardım çağrısı yapılması kararı alındı.

Bakanlar Kurulu, aynı zamanda, mevcut maddi rezervlerden yaklaşık 100 bin avronun, vatandaşları tahliye etmek için kullanılan 2 helikopterin giderlerinin sağlanması için ayrılması kararı da verdi.

Bosna Hersek Savunma Bakanlığı da Avrupa Birliği Acil Durum Koordinasyonu Merkezi ve benzeri uluslararası kuruluşlardan yardım talebinde bulundu.

Bosna Hersek'in yardım çağrısı üzerine, Slovenya yönetimi ülkeye bir helikopter, 4 tekne ve 12 kişi yollayacağını bildirdi. Ayrıca, Bosna Hersek Slovenya'dan, gece tahliye çalışmalarını sürdürmek üzere bir polis helikopteri talep etti. Helikopterlerin bugün Bosna Hersek'e ulaşması bekleniyor.

Bosna Hersek'te faaliyet gösteren insani yardım kuruluşu "Merhamet" ise sel felaketinden zarar görenlerin yaralarının sarılması için Bosna Hersek genelinde yardım kampanyası başlattı.

Bosna Hersek kurumlarına, şirketlere, sivil toplum kuruluşlarına ve tüm vatandaşlara dayanışma çağrısında bulunan Merhamet yetkilileri, bir çok banka hesabı ve telefonlar üzerinden, vatandaşlara gıda, battaniye, çizme ve benzeri ihtiyaçları sağlamak için para toplamaya başladı.

Bunun yanı sıra, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı da (TİKA), Bosna Hersek'te yaşanan sel felaketinde en fazla mağduriyetin yaşandığı bölgelerdeki vatandaşlara ulaştırılması amacıyla gıda, battaniye ve çizmeden oluşan yardım malzemeleri gönderdi.


SREBRENİTSA'DA KRİTİK DURUM

Bosna Hersek'in kuzeydoğusunda bulunan Srebrenitsa ve Bratunats belediyelerinde de bin 700 ev sular altında kaldı. Krijevitsa Nehri'nin taşması nedeniyle bazı evler yıkıldı. Sular, Srebrenitsa'dan Saraybosna ve Zvornik kentlerine giden karayollarını tamamen bloke ederken, şehirde içme suyu sıkıntısı çekildiği bildirildi.

Ülkenin başkenti Saraybosna ile Zenitsa kenti arasındaki daha önce sel ve heyelandan dolayı kapalı olan karayolu ulaşıma açıldı. Açılan yol üzerinden bir çok ambulans ve polis aracının Zenitsa kentine doğru yol aldığı görüldü. Zenitsa kentinin yakınlarında bulunan Nemila semtinde ise, rafting ekipleri, vatandaşları selden kurtarmaya çalışıyor.

Bosna Hersek'in kuzeydoğusundaki Srebrenik kentinde ise yaklaşık bin ev ve 500 hektarlık tarım arazisi sular altında kaldı. Bu şehirde 5 köprü yıkılırken, 2 camiyi su bastı, şehrin karayolları trafiğe kapatıldı.

Srebrenik'teki itfaiyeciler şimdiye kadar 70 aileyi tahliye ederken, şehrin etrafındaki köy ve kasabalardan da bir çok yardım çağrısı geldiği öğrenildi. Srebrenik ve etrafındaki semtlerde elektrik ve su kesintisi yaşanıyor.

Bosna Hersek'in batısında bulunan Klyuç kentine ise yaklaşık 200 ev sular altında kalırken, heyelanların da meydana geldiği görüldü. Klyuç-Sanski Most şehirleri arasındaki yol heyelan nedeniyle ulaşıma kapandı..

Ülkede sel felaketinden en fazla etkilenen Maglay kentinde ise, durum düzelmeye başladı. Bosna Hersek'teki en önemli Türk yatırımlarından Natron Hayat Fabrikası'nda da mahsur kalan yaklaşık 70 işçi tahliye edildi. Bulanık sularda sadece evlerin yüksek katları ve çatılarının görünebileceği bu şehirde, Bosna Hersek Silahlı Kuvvetleri helikopterle, sivil savunma ekipleri ise teknelerle tahliye çalışmalarına devam ediyor.


BOSNA NEHRİ'NDEKİ SU SEVİYESİ DÜŞMÜYOR

Maglay ve Jepçe şehirlerinden geçen Bosna Nehri'ndeki su seviyesinin hala yüksek olması nedeniyle, bazı bölgelerde küçük çaplı taşkınlar yaşanmaya devam ediyor. Bu bölgelerde büyük maddi hasar oluştuğunu ve yerel halkın, askeri yardımıyla, ekskavatörle kanallar açmaya çalıştığını gözlemlendi.

Bosna Hersek Ulaşım ve İletişim Bakanı Damir Haciç ise, ülkedeki tüm sivil havacılık kuruluşlarına yardım çağrısında bulundu. Haciç, aynı zamanda, Bosna Hersek'teki havalimanları yetkililerine, yardım helikopter ve uçaklarının iniş ve kalkışlarında zorluk çıkarmamalarını talep etti.

Hırvatistan'ın sel felaketinden mağdur olan Bosna Hersek'e gönderdiği 2 helikopter ve 5 kurtarma ekibi de çalışmalarına devam ediyor.


TİKA, İNSANİ YARDIM MALZEMESİ ULAŞTIRAN İLK KURUM OLDU

Türk İşbirliği Ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Bosna Hersek'te yaşanan sel felaketinde en fazla mağduriyetin yaşandığı Maglay'daki vatandaşlara gıda malzemesi ile battaniye ve çizme ulaştırdı.

TİKA Saraybosna Koordinatörü Dr. Zülküf Oruç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bosna Hersek'te aşırı yağışların neden olduğu su taşkınları nedeniyle meydana gelen sel felaketinde mağdur olan halkın ihtiyacını gidermek amacıyla dün çalışma başlattıklarını söyledi. Bu kapsamda selden en fazla etkilenen kent olan Maglay'a ulaştırmak amacıyla gıda paketi, batteniye ve çizmeden oluşan insani yardım malzemeleri hazırladıklarını ifade eden Dr. Oruç, ancak bu malzemeleri dün Maglay-Zenitsa yolunda meydana gelen heyelan nedeniyle Maglay'a ulaştıramadıklarını kaydetti.

Dr. Oruç, söz konusu yolun bugün sabah saatlerinde ulaşıma açılmasıyla birlikte hazırladıkları insani yardım malzemelerini Maglay'a ulaştırarak, kurulan Kriz Merkezi yetkililerine teslim ettiklerini bildirdi. Maglay kent merkezinin halen sular altında olduğunu belirten Dr. Oruç, söz konusu insani malzemelerin botlarla vatandaşa ulaştırılmaya başlandığını söyledi.

Maglay Kriz merkezi yetkilileri de, büyük bir afet yaşayan kente, TİKA'nın insani yardım malzemesi ulaştıran yerli ve uluslararası ilk kurum olduğunu ve bu nedenle çok mutlu olduklarını dile getirdiler.

Bu arada, Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçisi Ahmet Yıldız da yaşanan sel felaketiyle Maglay'a giderek incelemelerde bulundu.


BOSNA HERSEK BÖYLE BİR FELAKET YAŞAMADI

Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç, ülkede aşırı yağışlar nedeniyle nehirlerin taşması sonucu meydana gelen sellerden büyük derecede etkilenen Saraybosna'nın Vogoşça semti yakınlarındaki Svraka bölgesinde incelemelerde bulundu.

İzzetbegoviç, incelemelerinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, sellerin ardından meydana gelen heyelanların, Svraka bölgesinde 21 evi toprak altında bıraktığını söyledi.

Bosna Hersek genelinde binlerce insanın evsiz kaldığını belirten İzzetbegoviç, "Sadece evler değil, tarım alanları da su altında kaldı. Bosna Hersek daha önce böyle bir felaket yaşamadı. Felaketin yol açtığı maddi hasarın onarılması için vatandaşların ve yönetimin bir olup, çok çaba sarf etmesi lazım" diye konuştu.

Önümüzdeki aylar boyunca Bosna Hersek'in gündeminde bu konunun konuşulacağını ifade eden İzzetbegoviç, Bosna Hersek Silahlı Kuvvetleri'nin doğru müdahalesiyle vatandaşların yardımına kısa sürede ulaşıldığını kaydetti.

İzzetbegoviç, daha sonra Bosna Hersek Silahlı Kuvvetler Kriz Merkezi'ni ziyaret ederek, Savunma Bakanı Zekeriyah Osmiç'ten çamışmalarıyla ilgili bilgi aldı.

Meteorolojiden aldığı bilgiye göre, Bosna Hersek'in kuzey ve kuzeybatı kısımlarında yarın büyük taşkınlar olabileceğini ifade eden İzzetbegoviç, şunları kaydetti:

"Ülkenin kuzeyinde bulunan Sava Nehri'nin taşma riskinin yüksek olduğu ifade edildi. Fakat, aynı zamanda havaların düzeleceği haberini de aldık, o yüzden daha iyimseriz. Şimdilik ülkemize Slovenya ve Hırvatistan yardım ediyor. Avrupa Birliği üye ülkelerinden ve Amerika Birleşik Devletleri'nden de yardım talep ettik, cevap bekliyoruz."


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kardeş ülke sular altında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN