Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yunanistan'da seçim heyecanı başlıyor

Yunan halkı bugün, koalisyon hükümetinin kaderini belirleyecek yerel seçimlerde oy kullanacak. Haftaya pazar ise hem yerel seçimin ikinci ayağı hem de AP seçimi yapılacak

Giriş Tarihi: 18.5.2014
Yunanistan'da yerel yönetim ve Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri için açılacak sandıklardan çıkacak oylar, iki yıldan bu yana ekonomik krizle mücadele eden koalisyon hükümetinin de kaderini belirleyecek. Yerel yönetim seçimlerinin ilk turu, bugün yapılacak ve yaklaşık 6 milyon seçmen sandık başına gidecek. İki turlu yerel seçimlerde 13 bölge valisi, 325 belediye başkanı ile bölge ve belediye meclislerinin üyeleri belirlenecek. İlk turda yüzde 50'yi geçecek olan aday sayısının az olması bekleniyor. İlk turda yüzde 50'ye en fazla yaklaşan iki aday gelecek 25 Mayıs'ta yapılacak olan 2'nci tur seçimlerinde yarışacak. Yerel seçimlerde en çok merak edilen iller başkent Atina, Selanik ve Pire'den oluşuyor. Batı Trakya'da ise Türkler belediye seçimlerine birçok bölgede yine kendi listeleriyle katılıyor.

AP DAHA POPÜLER

Yerel yönetim seçimlerinin haftaya yapılacak 2'nci turu aynı gün yapılacak olan AP seçimleriyle birleştirilecek. Siyasi partiler, en çok AP seçimlerinden alınacak sonuçlara önem veriyor. Nabız yoklamalarında, koalisyon hükümetinin "lokomotifi" konumundaki muhafazakar Yeni Demokrasi Partisi (YDP) ile ana muhalefet Radikal Sol SYRIZA partisinin de yüzde 19-21 oranında dalgalandığı görülüyor. AP seçimlerinin iki partili koalisyon hükümeti için "halk oylaması" şeklini alacağına inanan SYRIZA, bu seçimleri büyük bir farkla önde bitirmesi olasılığında erken genel seçim isteyeceğini açıklıyor. SYRIZA'nin genç lideri Aleksis Tsipras da aynı zamanda "Avrupa Solu" adına AB komisyon başkanlığına adaylığını koymuş bulunuyor.

ATİNA'DA CAMİ SİYASETİ
11 milyonluk Yunanistan'ın yaklaşık 4 milyon nüfuslu başkent Atina belediye başkanlığı için gösterilen adaylardan ve genel olarak sol eğilimi seçmenlerin desteğini alan Yorgos Kaminis, bu seçimlerde de favori gösteriliyor. Buna rağmen YDP'nin aday gösterdiği Aris Spiliotopoulos ile 2'nci turda çekişmesi bekleniyor. Spiliotopoulos, Atina'da cami inşaatı için halk oylamasına başvuracağında ısrar ederek aşırı milliyetçi oyların avına çıkması dikkatleri çekiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yunanistan'da seçim heyecanı başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN