Bingazi'de Libya usulü darbe

Emekli General Haftar'ın başkentten bağımsız olarak Bingazi'deki yerel milislere karşı düzenlediği operasyon, Libya'daki otorite boşluğunun son işareti oldu. Operasyonda 79 kişi öldü

Giriş Tarihi: 19.5.2014
Muammer Kaddafi'yi deviren 2011 iç savaşından beri merkezi otoriteyi sağlamakta zorlanan Libya'da, ülkenin en büyük ikinci şehri Bingazi savaş alanına döndü. Cuma gününden beri, emekli general Halife Haftar ile El Kaide yanlısı gruplar arasında süregelen çatışmalarda en az 79 kişi öldü, 141 kişi de yaralandı. Haftar yanlısı birliklerin helikopter ve savaş uçağı kullanması nedeniyle, Libya'nın geçici meclisi olan Milli Genel Kongre (MGK), Bingazi'yi uçuşa yasak bölge ilan etti ve yasağı delen tüm hava taşıtlarını düşürme tehdidinde bulundu. Ancak hükümetin böyle bir gücü olmadığı belirtiliyor. General Haftar, "Halkımızın 'Bingazi'yi teröristlerden temizleyin' çağrısına uyduk" ifadelerini kullandı ve "bu operasyon bir darbe değildir, otoriteyi ele geçirmeyi amaçlamamaktadır" dedi. Başkent Trablus'ta ise MGK'nın Başkanı Nuri Ebu Sehmen, Başbakan Abdullah Es Sini ve Genel Kurmay Başkanı Abdusselam Ubeydi ortak bir basın toplantısı düzenledi. Ebu Sehmen, Haftar'a bağlı birlikleri meşru yönetime darbe girişiminde bulunmakla suçladı ve yasadışı saldırıları püskürteceklerini savundu.

MECLİS BİNASINA SALDIRI

Bu açıklamaların ardından MGK'nın çevresinde dün akşam saatlerinde silah sesleri duyuldu. MGK binasının saldırıya uğradığı, bazı milletvekilleri ile personelin kaçırıldığı bildirildi. General Halife Haftar, şubat ayında askeri ve hayati öneme sahip noktaları ele geçirdiğini ve tek taraflı olarak MGK'yı feshettiğini duyurmuştu. Dönemin Başbakanı Ali Zeydani, MGK'nın düzgün işlediğini açıklamış, Haftar'ın ise tutuklanacağını söylemişti. Darbe başarısız olmuş, Haftar da tutuklanmamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bingazi'de Libya usulü darbe
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN