Sel bölgesine yardım seferberliği

Giriş Tarihi: 20.5.2014 13:29

Norveç, Bulgaristan ve Hollanda sel felaketiyle boğuşan Bosna Hersek ve Sırbistan'a yardım seferberliği başlattı.

Hollanda'da, son yılların en büyük sel felaketinin yaşandığı Bosna Hersek ve Sırbistan için yardım seferberliği başlatıldı.

Hükümet, kurtarma çalışmalarına yardımcı olmak için bölgeye uzman bir ekip gönderirken, Kızılhaç yardım kampanyası başlattı. Hollanda'da yaşayan Bosnalıların öncüllük ettiği kampanyada toplanan malzemeler de yola çıkmaya başladı.

Dış Ticaret ve Kalkınma Bakanlığı, sel faciasının ardından bölgeye, kurtarma çalışmalarına yardımcı olmak üzere uzman iki kişinin gönderildiğini, selden etkilenenlerin ihtiyaçlarının belirlenmesi için Kızılhaç ve bölgedeki büyükelçilikleriyle yakın ilişkide olduklarını açıkladı.

Kızılhaç'ın dün başlattığı yardım kampanyası ise devam ediyor. 50 bin avro ile başlatılan kampanyada açılan banka hesabına yatırılacak paralar, sel felaketinin yaşandığı bölgedeki ihtiyaçların karşılanmasında kullanılacak.

Hollanda'da yaşayan Bosnalıların öncülüğünde toplanan yardım malzemeleri de bölgeye ulaştırılmaya çalışılıyor. Ülkenin farklı yerlerinde belirlenen merkezlerde toplanan ilaç, battaniye, çocuk bezi ve gıda malzemelerinin gönderilmeye başlandığını belirten yetkililer, hemen hemen her gün farklı bir şehirden yardım tırlarının yola çıktığını bildirdi.

Bulgaristan felaket bölgelerine insani yardım ve kurtarma ekipleri yolladı

Başbakanlık basın merkezinin açıklamasına göre, Başbakan Yardımcısı Daniela Bobeva, Sırbistan Başbakan Yardımcısı İvitza Daçiç, Bosna Hersek Başbakanı Viekoslav Devanda ve Karadağ'ın Sofya Büyükelçisi Milomir Mihalyeviç ile görüşerek ihtiyaç tespitinde bulundu.

Görüşmeler sonrası Sırbistan ve Bosna Hersek'in acil ihtiyaçlarının belirlendiği ve bu iki ülkeye battaniye, yatak, nevresim, yastık ve çocuk kıyafetleri gibi malzemelerden oluşan yardım paketlerinin yollandığı bildirildi.

Bulgaristan Kızılhaçı'nın sağladığı yardım malzemelerinin yanı sıra Başbakan Yardımcısı Bobeva, Bulgaristan'daki başlıca içme suyu ve ilaç şirketleri ile de temasa geçti. Hükümet yetkilileri, temizlik eşyaları, çocuk besinleri ve ilk yardım malzemeleri üreticileri ile görüşmelerini sürdürüyor.

Felaket bölgelerine kurtarma ekiplerinin de yollandığı belirtildi.

Başbakan Yardımcısı Bobeva iyi komşuluk ilişkilerinin zor dönemlerde dayanışmayı ön plana çıkarttığını belirterek, "İnsanız, birbirimize yardım etmeliyiz" dedi.

NORVEÇ 7,5 MİLYON DOLARLIK YARDIM YAPACAK

Norveç, sel felaketiyle boğuşan Bosna Hersek ve Sırbistan'a 7,5 milyon dolarlık yardım yapma kararı aldı.

Dışişleri Bakanı Börge Brende, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, sel felaketi sonrasında iki ülkenin yeniden yapılanmasında devreye girmeyi planladıklarını belirtti.

"Hükümetimiz, Bosna Hersek ve Sırbistan'da meydana gelen sel felaketi için 7,5 milyon dolar yardım kararı almıştır" diyen Brende, yardımın 2 milyon dolarının acil ihtiyaçlar için tahsis edildiğini, geri kalanının ise okul, hastane, yol ve köprü gibi yapıların tamiratı için harcanacağını bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sel bölgesine yardım seferberliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN