Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alimler Birliği'nden Libya için çağrı

Dünya Müslüman Alimler Birliği, Libya halkına, "meşruiyete el koymak" isteyen taraflara karşı birlik ve beraberlik çağrısında bulundu.

Giriş Tarihi: 22.5.2014 11:38 Güncelleme Tarihi: 22.5.2014 11:38
Dünya Müslüman Alimler Birliği, Libya halkına, "meşruiyete el koymak" isteyen taraflara karşı birlik ve beraberlik çağrısında bulundu.

Birlik Başkanı Yusuf el-Karadavi imzasıyla yayımlanan açıklamada, Libya'da "terörle mücadele" adı altında yönetime el konulmak istendiği belirtilerek, "Halkı şiddetten uzak durmaya, hangi gerekçeyle olursa olsun meşruiyet kapsamı dışında silah kullanmamaya çağırıyoruz. Arap ve İslam dünyası başta olmak üzere şiddet olayları hiç bir devlete yarar sağlamamıştır" ifadesi kullanıldı.

Dünya Müslüman Alimler Birliği'nin Bingazi kentinde 16 Mayıs'ta başlayan ve daha sonra başkent Trablus'a sıçrayan şiddet olaylarını derin endişeyle takip ettiği kaydedilen açıklamada, "Libyalıları meşruiyet dışı yolları kullanarak ülkede fitne çıkaran, bölünmeyi körükleyenlerden uzak durmaya, dış müdahaleye karşı çıkmaya ve anlaşmazlıkları diyalog yoluyla çözmeye davet ediyoruz " denildi.

Libya'da emekli tuğgeneral Halife Haftar, geçen cuma günü Bingazi'deki devrimci birlikleri "tekfircilik ve aşırılıkla" suçlayarak, bu gruplara karşı "onur savaşı" başlattığını duyurmuştu.

Sağlık Bakanlığı, cuma gününden bu yana Haftar'a bağlı birliklerle orduya bağlı Ra'fallah es-Sehati Taburu arasında çıkan çatışmalarda 75 kişinin öldüğünü, 141 kişinin yaralandığını açıklamıştı.

Savunma Bakanı Yardımcısı Halid eş-Şerif de Haftar'dan talimat aldığı belitilen El-Ka'ka' ve Es-Savaık adlı silahlı gruplara bağlı milislerin, pazar günü meclis binasına baskın girişiminde bulunduğunu ve bazı milletvekilleriyle görevlileri kaçırdığını belirtmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alimler Birliği'nden Libya için çağrı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN