İngiltere'de eğitime lale devri

Giriş Tarihi: 22.5.2014

İngiltere'de, gelecek yıldan itibaren Osmanlı İmparatorluğu ve İslam'ın yükselişi gibi konuların da eğitim müfredatında yer alması planlanıyor

İngiltere'de "A seviyesi" olarak bilinen ve üniversiteye hazırlanan öğrencilere yönelik hazırlık ve denklik programına, gelecek yıldan itibaren Osmanlı İmparatorluğu ve İslam'ın yükselişi gibi konuların da dahil edilmesi düşünülüyor.

ONAYA SUNULACAK

Sınav kurulunun tarih sorumlusu Mike Goddard, hep aynı konularda ve 20'nci yüzyıla odaklı konuların seçilmesi nedeniyle eleştiri aldıklarını, amaçlarının öğrencilere çeşitlilik sunmak olduğunu söyledi. "A seviyesi" sınavlarına dahil edilmesi planlanan yeni konular şöyle: Wessex Kralı Büyük Alfred ve İngiltere'nin ortaya çıkışı, erken Anglo Sakson dönemi, Cengiz Han, 1853 - 1937 yılları arasında Japonya, Afrika Krallıkları (1400-1800), Hindistan'da Babür İmparatorluğu'nun yükselişi ve çöküşü, İslam'ın yükselişi (550- 750) Osmanlı İmparatorluğu'nun yükseliş dönemi (1453-1606), Çin ve yöneticileri (1839-1989), Ortadoğu; Osmanlı'dan Arap Baharı'na (1908-2011). Yeni konularla ilgili öneri gelecek ay, bu sınavlardan sorumlu üst kurulun onayına sunulacak. Kurulun onay vermesi halinde Eylül 2015'ten itibaren bu dersler müfredata dahil edilecek. İngiliz eğitim sisteminde, tarih A seviyesi sınavlarında en fazla tercih edilen beşinci alan.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İngiltere'de eğitime lale devri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN