Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kalplere kurşun

Giriş Tarihi: 22.5.2014

İsrail askerlerinin 16 ve 17 yaşındaki Filistinli gençleri yolda yürürken kalplerinden vurarak öldürdükleri ortaya çıktı. Vahşete İsrailli aktivistler bile isyan etti

İsrail'in Filistinlileri topraklarından sürdüğü 15 mayıs günü anılan Nakba gününde Ofer Hapishanesi'nin önünde öldürülen gençlerin İsrailli yetkililerin söylediği gibi 'çatışmada' ölmediği ortaya çıktı. Görüntüler, Filistin yönetiminin resmi törenine katılmaktansa, nisan ayından beri 100 kadar mahkumun açlık grevi yaptığı hapisanenin önünde gösteri düzenlemeyi tercih eden gençlerin, yoldan geçerken İsrail ordusunun mermilerine hedef olduklarını ortaya koydu. 15 Mayıs'ta gerçekleşen olayı dünya basınının saygın kuruluşları ve İsrailli yetkililer 'çatışma' olarak duyurmuştu. Fakat Uluslararası Çocukları Koruma Örgütü'nün (DCI) yayımladığı kamera kayıtları, olayın anlatıldığından çok daha farklı bir şekilde cereyan ettiğini ortaya çıkardı. Kayıtlarda, Muhammed Ebu Tahir (16) ve Nedim Nuvara (17) adlı iki gencin çevrelerinde kimse yokken ve açık hedef halinde yürürken İsrail askerleri tarafından öldürüldüğü görülüyor. Olayın ortaya çıkmasının ardından ABD Dışişleri Sözcüsü Jen Psaki "İsrail hükümetinin şeffaf ve acil bir soruşturma düzenleyerek olayı aydınlatmasını beklediklerini" duyurdu. Birleşmiş Milletler de "silahsız oldukları ve tehdit oluşturmayacakları bariz olan" çocukların ölümü hakkında inceleme başlatılması gerektiğini bildirdi. İsrailli insan hakları örgütü B'Tselem, çocukların 200 metre mesafeden vurulduklarını ve mermilerin kalplerine isabet ettiğini duyurdu. Filistin hükümeti İsrail askerlerini "savunmasız çocuklara karşı savaş suçu işlemekle" suçladı. İsrail Dışişleri Bakanı Avigador Lieberman ise uluslararası tepkilere kulak asmayarak "İsrail kendi içinde bir inceleme yürütecektir" açıklamasında bulundu.

İSRAİL ASKERLERDEN HESAP SORMUYOR
İsrail merkezli insan hakları örgütü Yesh Din, bu gibi olayların sık sık yaşandığını, sorumluların ise neredeyse hiçbir zaman ceza almadığını ortaya koyan bir rapor hazırlamıştı. Rapora göre 2000'den beri bini çocuk 5 bin Filistinli, İsrail askerlerinin açtığı ateşlerde hayatını kaybederken bu olaylar hakkında sadece 179 dava açıldı, 21 asker suçlandı ve bunlardan da yalnızca 7'sine, birkaç ay hapis cezası verildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalplere kurşun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN