Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye "Zenginler Kulübü"ne kabul edildi

Türkiye BM bütçesine en fazla katkıda bulunan ülkeler arasında 25'incilikten 16'ncılığa yükseldi. Türkiye bu nedenle BM'ye en fazla para veren ülkelerin oluşturduğu "Cenevre Grubu"na kabul edildi.

Giriş Tarihi: 22.5.2014 10:49
Dışişleri Bakanlığı Türkiye'nin "Cenevre Grubu"na üyeliği hakkında bir açıklama yaptı. Türkiye'nin BM Birleşmiş Milletler (BM) zorunlu bütçesine yüzde bir oranından fazla katkı yapan "Cenevre Grubu" isimli ülkeler topluluğuna tam üye olarak kabul edildiğini belirten Dışişleri Bakanlığı, Cenevre Grubu'nun, BM'nin etkin şekilde çalışması yönünde faaliyetlerde bulunan ve idari/mali konularda görüş birliği içinde olan ülkelerin katıldığı gayrıresmi bir oluşum niteliği taşıdığını bildirdi. Dışişleri Bakanlığı Türkiye'nin artan ekonomik gücü ve gelirine paralel biçimde 2013-2015 döneminde BM bütçesine zorunlu katkı payının yüzde 0,6'dan %1,3'e çıktığını, böylelikle Türkiye, BM bütçesine en fazla katkıda bulunan ülkeler sıralamasında 25. sıradan 16. sıraya yükseldiğini bildirdi.

Bakanlık Türkiye'nin, BM şemsiyesi altında gönüllülük esasına dayalı insani ve kalkınma yardımlarını da son dönemde büyük oranda artırdığını duyurdu. Açıklama şöyle devam etti:

"Ayrıca BM barışı koruma misyonlarına katkılarımızda önemli artışlar kaydederek, bu bakımdan da öndegelen ülkeler arasına girmiştir. İstanbul'u bir BM merkezi haline getirerek uluslararası gündeme yön veren şehirlerden biri yapma hedefimize yönelik olarak da son dönemde önemli ilerlemeler kaydedilmiştir.

Ülkemizin "Cenevre Grubu'na tam üye olarak kabul edilmesi, etkinliğine büyük önem atfettiğimiz BM teşkilatının çalışmalarına öteden beri sağlamakta olduğu kapsamlı ve nitelikli katkıların sonucunda sağlanan, memnuniyet verici bir gelişmedir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye "Zenginler Kulübü"ne kabul edildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN