Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ukrayna seçim havasında değil

Giriş Tarihi: 22.5.2014 13:57

Siyasi krizle sarsılan ve pazar günü yeni cumhurbaşkanını seçmek için sandık başına gidecek olan Ukrayna'da seçim havası hissedilmiyor.

Siyasi krizle sarsılan ve pazar günü yeni cumhurbaşkanını seçmek için sandık başına gidecek olan Ukrayna'da seçim havası pek hissedilmiyor.

Kiev'deki Ukrayna Merkez Seçim Kurulun'da pazar günü yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminin hazırlıklar devam ederken, önceki seçimlere kıyasla ülke genelinde tanıtım afişlerinin az, alışılagelmiş kampanyaların zayıf olduğu görülüyor.

Yaklaşık 35 milyon seçmenin bulunduğu Ukrayna'da seçim havası hissedilmiyor. Bağımsızlık Meydanı'nın çevresindeki barikatlar halen yerinde duruyor ve Kiev'de halk normal yaşamına devam ediyor.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde işadamı Petr Poroşenko ile eski Başbakan Yuliya Timoşenko'nun aralarında bulunduğu 21 aday yarışacak.

Rus yanlısı ayrılıkçıların yönetiminde bulunan doğu kentlerinde nasıl seçim yapılacağı belirsizliğini koruyor.

6 BİN KIRIMLI KAYIT YAPTIRDI

Kırım'da toplam 1,5 milyon, Sivastopol'de ise 300 bin seçmen bulunuyor. Devlet Başkanlığı seçimlerinde oy kullanmak isteyen Kırım vatandaşlarının Merkez Seçim Komisyonu'ndan kimlikleriyle oy kullanma talebinde bulundukları belirtiliyor.

Merkez Seçim Komisyonu'ndan yapılan açıklamada, Kırım vatandaşlarının son tarih olan 19 Mayıs'a kadar seçmen listelerine kayıt yaptırdıklarını ve oy kullanmaya hak kazandıkları ifade edildi.

Buna göre Kırım'da 4 bin 451, Sivastopol'den bin 587 seçmen için oy pusulası hazırlandı. Toplam 6 bin 38 seçmenin bin 483'ünün Kiev'de, diğerlerinin ise Ukrayna'nın değişik bölgelerinde sandık başına gidecekleri tahmin ediliyor.

Kırım vatandaşları herhangi bir seçim merkezinde pasaportlarını ibraz ederek oy kullanabilecek.

Merkez Seçim Komisyonun'dan, ülkenin doğusunda da seçim hazırlıklarının sürdürüldüğü ve o bölgeye sandıkların taşındığı, fakat birçok noktanın işgal edilerek seçimin sabote edilmeye çalışıldığı bildirildi.

DOĞUDA SEÇİM ÇALIŞMALARI BLOKE EDİLMİŞ DURUMDA

Merkez Seçim Komisyon Başkan Yardımcısı Andrii Magera AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kırım ve Sivastopol'de toplam 1 milyon 800 bin seçmenin bulunduğunu fakat Ukrayna Devlet Başkanlığı seçimlerinin bu iki bölgeyi kapsamadığını söyledi.

Kırım yarımadasında yaşayan vatandaşların bazılarının seçimlerde oy kullanma hakkı elde etmek üzere adres değişikliği yapma talebinde bulunduklarını aktaran Magera, bunların büyük çoğunluğunun Kiev'de olmak üzere Ukrayna'nın genelinde oy kullanmaları için gerekli çalışmaların yapıldığını kaydetti.

Magera ülkenin doğusundaki gelişmelerle ilgili de şunları söyledi:

"Lugansk ve Donetsk bölgelerinde ise seçim çalışmaları bloke edilmiş durumda. Orada Seçim Komisyonu'nun çalışmalarına izin verilmediği gibi bazı binalar da işgal edilmiş durumda. 25 Mayıs'ta gerçekleştirilecek seçimin nasıl bir ortamda olacağı konusunda bir şey söylemek şu an için zor. Yalnız ülkenin bir bölümünün sandık başına gitmemesi sonucu değiştirmez. Yapılan seçimler geçerli sayılacaktır. Çünkü genel olarak tüm ülkenin sandık başına gidebileceği legal bir seçimdir. Bu bölgelerde yaşayan ve oy kullanmak isteyen vatandaşların oylarını başka bölgelerde kullanma olanağı olmayacak."

SAĞ SEKTÖR SEÇİM GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAYA HAZIRLANIYOR

Sağ sektör örgütü olarak Rus yanlısı ayrılıkçılara karşı koyan Ukrayna yanlıları partileşerek, liderleri Dimitriy Yaroş'la seçimde yarışmaya hazırlanıyor.

Partinin Kiev ofisinden Yuriy Vietnamets, seçimin daha öncekiler gibi hissedilmediğini, bunun da ülkenin içinde bulunduğu durumdan kaynaklandığını ifade etti.

Seçim sürecinde Rusya yanlısı ayrılıkçıların seçimleri sabote etmesi ihtimaline karşı duracaklarını anlatan Vietnamets, "Silahlı ya da silahsız seçim merkezlerini provokasyonlara karşı koruyacağız" dedi.

Kiev Belediyesi önünde çeşitli sanat çalışmaları yapan, görüntü yönetmeni Yuriy Garmaş da seçimlere afişlerle, konvoylarla hazırlanılmasından yana olmadığını, herkesin adayları tanıdığını vurguladı.

Garmaş, "Afişlerle, billboardlarla adayların tanıtıldığı zaman değil şu an. Ülkede bazı bölgeler işgal altında, Kırım elden gitti. Rusya'nın başında Putin olduğu sürece de Kırım'ı geri alabileceğimizi sanmıyorum" değerlendirmesinde bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ukrayna seçim havasında değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN