Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Birleşik Kıbrıs ABD'nin çıkarına"

ABD Başkan Yardımcısı Biden, Kıbrıs ziyaretini tamamladı. "Birleşik Kıbrıs ABD'nin çıkarına" diyen Biden'ın gündeminde Kıbrıs sorunundan çok, Avrupa'nın enerjide Rusya'ya bağımlılığını azaltmak vardı

Giriş Tarihi: 23.5.2014
ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, önceki gün başladığı tarihi Kıbrıs ziyaretini dün tamamladı. Güney Kıbrıs'a iner inmez "Kıbrıs'a çözüm planı dayatmaya gelmedim" diyen Biden, ilk olarak Güney Kıbrıs Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis ile görüştü. İkilinin enerji, ekonomi, Kıbrıs sorunu ve Ukrayna krizini ele aldığı belirtildi. Biden, Rum basınına yaptığı açıklamada, bölgenin güvenliğine ve kalkınmasına katkı sağlayacak birleşik bir Kıbrıs'ın ABD'nin çıkarına olduğunu, bu yüzden adanın iki toplumlu, iki kesimli federasyon çerçevesinde yeniden birleşmesini desteklediklerini ifade etti. Adaya 52 yıl sonra gelen en üst düzey ABD'li yönetici olan Biden, daha sonra Kuzey Kıbrıs'a geçti. KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile görüşen Biden, Türk ve Rum tarafından sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile de bir araya geldi. Eroğlu, düzenlediği basın toplantısında Biden'la görüşmesi hakkında bilgi verdi. Görüşmenin çok samimi bir ortamda gerçekleştiğini belirten Eroğlu, Türk tarafının görüşlerini aktardıklarını söyledi. Biden'a Kıbrıs sorununun çözümüne ivme kazandırılması için destek beklediklerini ileten Eroğlu, Akdeniz'in dostluk denizi olmasını istediklerini kaydetti. Biden akşam üzeri ise Eroğlu ve Anastasiadis ile tampon bölgede gerçekleştirilen yemekte buluştu. Biden, ara bölgede düzenlediği basın toplantısının ardından Kıbrıs'tan ayrıldı.

DİNİ LİDERLERLE ZİRVE
ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Güney Kıbrıs'ta dini liderlerle görüştü. Görüşmeye, KKTC Din İşleri Başkanı Talip Atalay, Kıbrıs Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos, Maronit Başpiskoposu Youssef Souif ve Ermeni Başpiskoposu Varoujan Herkelian katıldı. Atalay, görüşmede Güney Kıbrıs'ta bulunan Hala Sultan Tekkesi'nin geçişi için kolaylık sağlanması talebinde bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Birleşik Kıbrıs ABD'nin çıkarına"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN