Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bugün ve yarın gökyüzü yıldız yağmuruyla coşacak

209P/LINEAR kuyruklu yıldızından kopan meteor parçaları iki gün boyunca dünyaya en yakın mesafeden geçecek. Kanada gözlem için en uygun ülke...

Giriş Tarihi: 23.5.2014
Halk arasında 'yıldız yağmuru' olarak bilinen göktaşı geçişi bugün ve yarın astronomi meraklılarının gözlerini gökyüzüne çevirecek. 2004'te NASA'nın keşfettiği 209P/ LINEAR kuyrukluyıldızından dökülen artıklar dünyaya en yakın mesafeden (30 bin km) geçecek.

PATLAMA 1800'LERDE OLDU
İsmini Antik Roma'da zürafa ve leopar karışımı bir yaratık olarak tasvir edilen günümüzde Zürafa olarak yorumlanan Camelopardalis takım yıldızından alan 209P/LINEAR'ın kuyruğundaki kopma aslında 1800'lü yıllarda gerçekleşti. Ancak her 5 yılda bir dünyanın çevresinden geçen meteorlar azalan mesafe nedeniyle bu yıl ilk kez gözlemlenecek. 209P/LINEAR kuyruklu yıldızından çıkan meteorların yarattığı gökyüzü olayının bir başka özelliği ise geçişlerin son derece hızlı ve yoğun olması. Astronomi uzmanları saatte 200 meteor geçişinin yaşanacağını söyleyerek "Bu oldukça yüksek bir sayı. Saatte bin meteor geçişi fırtına kategorisine giriyor" diyor. Peki bu geçişler Türkiye'den görülebilecek mi? Bu konu henüz net değil. Çünkü 209P/LINEAR hareketi kuzey yarımkürede yaşanıyor ve dikey boylamda geçiş söz konusu. Ayrıca Zürafa Takımyıldızı Kutup Yıldızı'nın yakınlarında bulunuyor. Bu da meteor yağmurunun daha net olarak Kanada ve ABD'nin kuzey bölgelerinde görülebileceğini gösteriyor. Meteor yağmurunun etkisi altında olan Kanada'da ise gece saat 02.00 ile 04.00 arası gözlem için en uygun zaman olarak belirtiliyor.

TARLADAKİ ÇİFTE YILDIRIM ÇARPTI!
Diyarbakır Dicle'ye bağlı Gelincik köyünde Ali Kardaş ve eşi Zeynet Kardaş çiftine tarlada çalışırken yıldırım çarptı. Vücutlarında yanıklar oluşan çift, yakınları tarafından hastaneye kaldırıldı. Yapılan ilk müdahalenin ardından Ali Kardaş, Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne, eşi Zeynet Kardaş da Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edildi. Mersin Tarsus'ta da yıldırım isabet eden 40 koyun telef oldu.

'BU YILIN EN ZENGİNİ'
Doç. Dr. Timur Şahin (Akdeniz Üniversitesi Uzay Bilimleri ve Teknoloji Bölümü Öğretim Üyesi):
Bu yılın en zengin meteor yağmuru. Dünya yörüngesinde hareket ederken her an atmosferde meteorlar oluyor. Bunlar, farklı renklerde atmosferde parçalanıyor. En çok kuzey enlemler bu yağmuru gözleme konusunda şanslı görünüyor. Güneyde meteorları gözlemleme ihtimali biraz zayıf. Kuzey Yarımküre'de geceyi yaşayan tüm ülkeler gözlemleyebilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bugün ve yarın gökyüzü yıldız yağmuruyla coşacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN