Rusya’dan Esad’a kötü haber

Rusya Genelkurmay Başkanı Valeri Gerasimov, Beşar Esad’a karşı dış askeri müdahalenin ihtimal dışı olmadığını söyledi.

Giriş Tarihi: 23.5.2014 16:15
Moskova'da düzenlenen güvenlik konferansında konuşan Gerasimov, "Hiç kimse Suriye lideri Beşar Esad'a karşı Batı kaynaklı dış askeri müdahale ihtimalinin olmadığını söyleyemez" dedi.

Rusya Genelkurmay Başkanı'na göre, askeri müdahale için "sivil halkı korumak" ya da "yabancı vatandaşların güvenliğini sağlamak" gibi bir kısım gerekçeler oluşturulabilir.

Esad rejiminin devrilmesinin ardından neler olacağı ile ilgili soruya yanıt veren Gerasimov, "Büyük bir ihtimalle bugün parçalanmış olan radikal İslami unsurlar iktidara gelecek." öngörüsünde bulundu.

Gerasimov, Suriye'nin terör ve aşırılıkçı grupların geçiş bölgesi haline geldiğini, Ortadoğu'dan Avrupa'ya silah ve uyuşturucu trafiğinin bölge üzerinden yapıldığına dikkat çekti.

Suriye'de dış askeri müdahaleye karşı çıkan Moskova, tüm tarafların masaya oturarak soruna çözüm bulmasını istiyor. Esad'ın kimyasal silahlarının ülke dışına çıkarılması ile ilgili anlaşmanın imzalanmasını sağlayan Rusya, ABD'nin askeri müdahalesini engellemişti.

NATO'nun Rusya sınırlarında askeri varlığını artırmasının yok sayılamayacağını ve gerekli tedbirleri alacaklarını ifade eden Gerasimov, "Ukrayna'da yaşanan olaylar Avrupa'da askeri ve siyasi durumu ağırlaştırdı. Bir kısım Batılı ülkeler Rusya karşıtı retorik geliştiriyor. Baltık ülkeleri, Polonya ve Romonya'da NATO askeri gücü varlığını artırıyor." eleştirisi getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya’dan Esad’a kötü haber
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN