Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD saldırı kurbanlarını anıyor

ABD'de Anma Günü etkinlikleri kapsamında 11 Eylül saldırılarının merkezi olan ve geçen hafta ilk kez kapılarını açan 9/11 Müzesi ziyaretçi akınına uğruyor.

Giriş Tarihi: 26.5.2014 09:27
ABD'de, her yıl mayıs ayının son pazartesi günü gerçekleştirilen ve savaşlarda yaşamını yitiren Amerikalıların anıldığı gün olarak bilinen ''Anma Günü'', çeşitli etkinliklerle başladı.

Etkinlikler kapsamında bu yıl ilk kez kapılarını ziyaretçilere açan, 11 Eylül saldırılarının merkezi ''9/11 Müzesi'', yoğun ilgi gördü. Saldırılarda yıkılan İkiz Kulelerden arta kalan duvar ve sütun parçalarının yanı sıra saldırıda hayatını kaybedenlerin eşyaları ile fotoğrafları, kulelere çarpan uçakların parçaları, hayatını kaybedenlerin fotoğrafları ve olay günü çekilen video ve fotoğraflar yer alıyor.

Ziyaretçilerin, yoğun güvenlik önlemi altında 24 dolar karşılığında girdiği müzede, 10 binden fazla parça, yaklaşık 23 bin fotoğraf ve 500 saatlik video arşivi ziyaretçilere gösteriliyor. Saldırıların gerçekleştiği gün yapılan telefon ve telsiz görüşmelerinin kayıtları da ziyaretçilere dinletiliyor.

Müzedeki çok sayıda güvenlik görevlisi, müzenin en ilgi çekici kısmı olan, olaya karışan uçakların parçalarının bulunduğu bölüm, saldırılarda hayatını kaybedenlerin şahsi eşyalarının bulunduğu bölüm ve saldırıları gerçekleştiren El Kaide terör örgütünün anlatıldığı bölümlerde, ziyaretçileri fotoğraf ve video çekmemeleri konusunda uyarıyor.

USAME BİN LADİN'İN EVİNİN TUĞLASI SERGİLENİYOR

Müzede, ABD tarafından düzenlenen operasyonda öldürülen 11 Eylül saldırılarını gerçekleştiren El Kaide elebaşı Usame bin Ladin'in Pakistan'daki evinden getirilen ''tuğla'' parçası da sergileniyor. Ziyaretçilerin fotoğraf ve video çekmesine izin verilen parçanın başında duran bir güvenlik görevlisi, ziyaretçilere tuğla ile ilgili kısa bilgi veriyor.

Anma Günü etkinlikleri kapsamında yarın asker ve gazilerin katılacağı geçit töreni yapılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD saldırı kurbanlarını anıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN