Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Filistinliler bile şaşırdı

Giriş Tarihi: 26.5.2014

Ürdün'den Batı Şeria'ya geçen Papa Francis'in, İsrail'in inşa ettiği güvenlik duvarına elini dayayarak dua etmesi, Filistinliler'in bile beklemediği bir jest olarak değerlendirildi

Göreve geldiği günden beri tartışmalı ve yenilikçi açıklamalarıyla dikkat çeken, Katolik Kilisesi'nin gördüğü en renkli liderlerden biri olarak nitelendirilen Papa Francis, 3 günlük Ortadoğu gezisinin 2'nci gününde barış mesajlarıyla dolu temaslarda bulundu. Ürdün'den, helikopterle doğrudan Batı Şeria'ya geçen Papa Francis'i Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas karşıladı. Papa burada, "Gittikçe kabul edilemez hale gelen bu duruma son vermenin zamanı geldi. İki devletli çözüm için her iki taraf da fedakârlıklarda bulunmalı" ifadelerini kullandı. Hz. İsa'nın doğduğuna inanılan Beytüllahim'de düzenlenecek törene giderken halkı selamlayan Papa'nın bir anda aracından inerek, İsrail'in inşa ettiği güvenlik duvarlarının yanına gelmesi de herkesi şaşırttı. Duvarın, üzerinde "Özgür Filistin" yazısı bulunan bir kısmına yaklaşan ve elini betonun üzerine koyarak gözlerini kapatan Papa, kısa süre dua etti. Bu durum beklenmedik bir jest olarak değerlendirildi. Filistin topraklarındaki programını tamamlayan Papa, helikopterle geldiği Tel Aviv'de de "İsrail'in var olma ve sınırlarının tanınma hakkı olduğu gibi, Filistin halkının da tanınmış ve özgürce yaşayacağı bir vatana sahip olma hakkı var" dedi. Ardından Kudüs'e geçen Papa, gezisinin son ayağına başladı. Burada İstanbul'daki Rum Ortodoks Patrikhanesi'nin lideri 1'nci Bartholomeos'la ve İsrailli yetkililerle görüşecek olan Papa, bugün Vatikan'a dönecek.

Papa
Francis, Filistin ve İsrail devlet başkanları Mahmud Abbas ve Şimon Peres'i, birlikte barış duası etmeleri için Vatikan'a davet etti. Başkanlık ofislerinden yapılan açıklamaya göre her iki lider de Papa'nın teklifini kabul etti. Peres'in önümüzdeki ay görev süresi dolacağı için, liderlerin bir ay içinde Vatikan'ı ziyaret etmesi bekleniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Filistinliler bile şaşırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN