Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Papa ağlama duvarını ziyaret etti

Giriş Tarihi: 26.5.2014 10:33 Güncelleme Tarihi: 26.5.2014 12:30

Katolik aleminin ruhani lideri Papa Franciscus, Kudüs'te yer alan Ağlama Duvarı'nı ziyaret etti.

Papa Franciscus, Mescid-i Aksa'nın avlusunda yer alan Kubbet-üs Sahra'yı ziyaretinin ardından, Mescid-i Aksa avlusunun batısına bitişik olan Ağlama Duvarı'nı ziyaret etti.

Yahudiler için kutsal olan Ağlama Duvarı'nda kısık sesle bir kağıda yazdığı dileğini okuyan Papa Franciscus, daha sonra dileğini Yahudi geleneğinde olduğu gibi buradaki taşların arasına bıraktı.

Papa Franciscus, burada kendisine eşlik eden iki eski arkadaşı Müslüman din adamı ve Arjantin'in başkenti Buenos Aires'deki Dinler Arası Diyalog Enstitüsünün Başkanı Ömer Abbud ve Yahudi Hahamı Abraham Skorka ile kucaklaştı.

PAPA FRANCİSCUS KUBBET-ÜS SAHRA'DA

Katolik aleminin ruhani lideri Papa Franciscus, Mescid-i Aksa avlusunda yer alan Kubbet-üs Sahra'yı ziyaret etti.

Dün öğle saatlerinden itibaren İsrail polisinin, Aksa'yı boşaltabilmek için gelenlerin kimliklerine el koyduğu, sabah namazı vaktinden itibaren gelenlerin ise içeri alınmadığı bildirildi.

Yetkililerden alınan bilgiye göre, Papa'nın ziyareti nedeniyle polis, Kudüs genelinde olağanüstü güvenlik önlemleri almıştı. Ziyaret dolayısıyla yarından itibaren kentteki pek çok cadde ve sokağın iki gün süreyle trafiğe kapatılacağı duyurularak, Kudüslülerden yol kenarlarına araç park etmemeleri istendi.

KUDÜS MÜFTÜSÜ HÜSEYİN

Katolik aleminin ruhani lideri Papa Franciscus, Mescid-i Aksa avlusunda yer alan Kubbetu's-Sahra'yı ziyaretinde, Kudüs Müftüsü Şeyh Muhammed Hüseyin ve Filistin'in önde gelen şahsiyetleriyle bir araya geldi.

Papa'yı Mescid-i Aksa'nın avlusunda karşılayan Kudüs Müftüsü Şeyh Hüseyin, İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutukluların serbest bırakılması için çaba göstermesini talep etti.

Şeyh Hüseyin, Papa Franciscus'un bölgeyi ziyaretinde yaptığı barış çağrılarına ilişkin, "Filistin'de işgalin tüm izleri kaldırılarak, Filistinlilerin özgürlük ve hakları verilmeden barışın sağlanması söz konusu olamaz" dedi.

"Sizlerden, İsrail'in, halkımıza ve kutsal değerlerimize karşı işlediği ihlalleri durdurmak için bir rol üstlenmenizi" talep ediyorum diyen Şeyh Hüseyin, Papa'dan İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutuklular konusuna eğilmesini talep ederek, "İsrail hapishanelerindeki Filistinli esirlerin serbest bırakılması konusunda çaba göstermenizi istiyoruz" diye konuştu.

PAPA FRANCİSCUS DA ADALET VE BARIŞ ÇAĞRISI YAPTI

Papa Franciscus da kutsal topraklarda yaşayan gruplara adalet ve barış çağrısında bulundu.

Kudüs Müftüsü Şeyh Hüseyin ile gerçekleştirdiği özel görüşmede Papa, "Bu kutsal mekanda tüm gruplara selamlarımı iletiyorum. Birbirimizi kardeş gibi sevelim" ifadelerini kullanarak şunları kaydetti:

"Başkalarının dertlerini de anlamayı öğrenelim. Şiddet, Tanrı'nın adıyla kullanılmaz. Barış ve adalet için çalışalalım. Hz. İbrahim'in barış ve adalet için yaptığı haccı unutmamız mümkün değil. Biz de dualarımızla, adıyla barışı çağıran bireyler olmalıyız."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Papa ağlama duvarını ziyaret etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN