Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupa ‘sağ’a çekiyor!

Giriş Tarihi: 27.5.2014

Avrupa Parlamentosu seçimlerinde yabancı düşmanı aşırı sağcılar ile AB karşıtlarının zaferi şoke etti. Fransa Başbakanı Manuel Valls, seçim sonuçlarını "Siyasi deprem" diye nitelerken ekonomi ve göçmen karşıtlığı konularında birçok kararın alınmasının zorlaşacağı kaydedildi

28 üyeli Avrupa Birliği'nin (AB) yasama organı olan Avrupa Parlamentosu'nun (AP) merakla beklenen seçimleri önceki gün tamamlandı. 500 milyon nüfuslu AB ülkelerinde 400 milyon seçmen bulunuyor. Son seçimde katılım oranı yüzde 43'te kaldı. Katılım oranı, AP seçimlerinin ilk kez yapıldığı 1979'dan bu yana ilk yükselişe işaret etti. En düşük katılım oranı yüzde 13 ile Slovakya'da görülürken, en yüksek oy verme oranı yüzde 90 ile Belçika ve Lüksemburg'da oldu. 5 yılda bir gerçekleştirilen AP seçiminde 751 milletvekili seçildi.

TÜRK VEKİL YENİDEN SEÇİLDİ

Geçtiğimiz perşembe İngiltere ve Hollanda'da başlayan ve pazar günü tamamlanan AP seçimlerinde henüz resmi sonuçlar açıklanmadı. Ancak yapılan tahminlere göre beklendiği üzere AB genelinde aşırı sağcılar ile AB karşıtları zafer ilan etti. AB'nin entegrasyonuna karşı olanlar veya birliğin tamamen dağılmasını savunanlar en büyük zaferlerini Fransa, Almanya, Yunanistan ve İngiltere'de elde etti. Örneğin AP seçimlerinin kesin olmayan resmi sonuçlarına göre, Almanya'da yabancı düşmanı aşırı sağcı NPD ilk kez milletvekili çıkardı. Başbakan Angela Merkel'in genel başkanı olduğu Hristiyan Demokrat Birlik'in (CDU) oyu 0.7 puanlık düşüşle yüzde 30'a gerilerken, parti AP'deki 34 sandalyesinden 5'ini kaybetti. İlk sonuçlara göre, Türk asıllı Alman milletvekili SPD üyesi İsmail Ertuğ, yeniden seçilmeyi garantiledi.

GÖÇMEN KARŞITLARI ÖNDE
İngiltere'de AB ve göçmen karşıtı görüşleriyle bilinen Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi (UKIP) seçimi önde götürüyor. Nigel Farage'ın lideri olduğu UKIP oyların yüzde 28'ini, Başbakan David Cameron'ın lideri olduğu Muhafazakâr Parti ise oyların yüzde 24'ünü aldı. UKIP lideri Farage, "Parlamento içinde AB'ye şüphe ile bakanların koltuk sayısı artacak. Avrupa entegrasyonunun kaçınılmaz olduğu fikri değişecek" dedi. İngiltere'de UKIP'in zaferi ayrıca 100 yıllık bir geleneği de bozdu. Ülkede 100 yıl aradan sonra ilk kez genel bir seçimi muhafazakârlar veya işçi partililer kazanmadı.

FRANSA'DA DEPREM

Fransa'da da aşırı sağ, tarihi bir seçim zaferi kazandı. Aşırı sağcı Ulusal Cephe, oylarını önemli ölçüde artırarak, yarışı birinci sırada bitiren parti oldu. Fransa İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, aşırı sağcı Ulusal Cephe, oyların yüzde 26'sını kazandı. Halk Hareketi Birliği (UMP) yüzde 20.66 oranında oy alırken, iktidardaki Sosyalist Parti yüzde 13.88 oranında oy alabildi. Fransa Başbakanı Manuel Valls seçim sonuçlarını "siyasi deprem" olarak tanımladı. Seçimlerin geneline bakıldığında AP içindeki en büyük siyasi grup olan merkez sağdaki Avrupa Halk Partisi'nin (EPP) 214 koltukla konumunu koruduğu görüldü. Sosyalitsler ise 189 üyeyle ikinci büyük güç olmayı garantilemiş durumda.

TEMMUZDA BAŞKAN SEÇİMİ
AB içinde üyeleri doğrudan halk tarafından seçilen tek kurum olan AP'de bir siyasi grup oluşturabilmek için 7 farklı AB ülkesinden en az 25 parlamenterin bir araya gelmesi gerekiyor. Merkezi Strasbourg'da bulunan parlamentoda ülke başına ayrılan sandalye sayısı nüfusa göre belirleniyor. Almanya 96, Fransa 74, İtalya ve İngiltere 73'er sandalyeye sahip. AP'ye en az parlamenter gönderecek ülkeler ise 6'şar kişiyle Kıbrıs, Estonya, Lüksemburg ve Malta. AP'nin yeni üyeleri göreve başladıktan sonra ise komisyon başkanlığı için seçim heyecanı devam edecek. Temmuz ayının ikinci haftasında yeni komisyon başkanı seçilecek. Komisyon başkanlığı için 5 aday yarışıyor. Adaylar, parlamenterler arasında çoğunluk oyuna ulaşmaya çalışacak.

İÇ POLİTİKAYA YANSIYACAK
Seçim sonuçlarına dair yapılan yorumlarda AB'nin gücünün azaltılmasını savunan veya birliğin tamamen dağıtılmasını destekleyenlerin sesinin arttığı yönde oldu. Bu gruplara karşıt olanlar da katılım oranının yine düşük olması nedeniyle AB'nin gücünü koruyacağını söylüyor. Ancak AP içinde karşıt görüşlerin çoğalması nedeniyle özellikle ekonomi ve göçmen konularında yeni dönemde birçok kararın alınmasının zorlaşacağı belirtildi. AP seçimlerinin ayrıca özellik Fransa'nın iç politikasını yansıyacağı söyleniyor. Yerel seçimin ardından AP seçiminde de oy kaybeden Cumhurbaşkanı François Hollande'a desteği iyice azalacağı kaydediliyor.

KORSAN PARTİ AP'DE
Seçimlerin ardından Hayvanları Koruma Partisi, internet ve bilişim haklarını savunan Korsanlar Partisi, Hür Seçmenler (Freie Wahler), Aile Partisi, çevreci Ekolojik Demokratik Parti (ÖDP) ile hiciv ve mizah dergisi Titanic yazarları tarafından kurulan Die Partei da AP'ye birer milletvekili gönderecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa ‘sağ’a çekiyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN