Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Burası Mısır değil Çin!

Mısır'daki ünlü sfenksin birebir kopyası, Çin'deki bir parka yapıldı. Mısır hükümetinin UNESCO'ya yaptığı şikâyet kabul edilirse, kopya sfenks yıkılacak

Giriş Tarihi: 28.5.2014
Çin'in başkenti Pekin'e 300 kilometre mesafedeki Shijiazhuang Parkı'nda bulunan Çinli sfenks, dünyanın pek çok yerinde "kopya mimari" adı verilen akımın son örneklerinden biri olarak biliniyor. 80 metre uzunluğa ve 30 metre yüksekliğe sahip sfenks, gerçeğinin aksine çelik ve beton kullanılarak Çinli tasarımcılar tarafından yapıldı. İki ülke arasında krize neden olan sfenksin maliyetinin 8 milyon yuan (2.7 milyon lira) olduğu belirtildi. Mısır Kültür Bakanlığı, bu yılın başında inşa edilen sfenksin "Mısır kültür mirasına zarar verdiği" gerekçesiyle Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'ne (UNESCO) itirazda bulunmuş, Çinli yetkililer ise sinema gibi kültürel faaliyetlerde kullanılacak geçici bir yapı olduğunu savunduğu sfenksin yıkılmasına karşı çıkmıştı. Kopya sfenksin bulunduğu parkta; ABD'deki Beyaz Saray, Fransa'daki Zafer Takı, Avustralya'daki Sidney Opera Binası gibi önemli simgesel yapıların da temsili örnekleri bulunuyor. Öte yandan, kopya sfenks Mısır ve Çin arasındaki ilk "kültürel miras" tartışması değil. Daha önce de Mısır'da bulunan 3 bin yıllık Luksor Tapınağı'ndaki kabartmaların üzerine adını yazan Ding Jinhao isimli Çinli genç iki ülke arasında krize neden olmuştu.

O köyün ismi değişiyor

İspanya'nın kuzeyindeki "Yahudileri Öldürün" anlamına gelen Castrillo Matajudios isimli köyde hafta sonunda yapılan isim değişikliği referandumundan "evet" kararı çıktı. Castile bölgesinin kuzeybatısında bulunan ve 59 kişinin oy verdiği köyde referanduma katılım yüzde 93 oranındaydı. 57 kişiden 29'u ismin değiştirilmesi, 19 kişi ise değiştirilmemesi yönünde oy kullandı. 1035'te Yahudiler için köy yakınında yürütülen pogromdan (Yahudilere dönük şiddet hareketi) esinlenilerek konulan köyün ismi, referandumdan çıkan kararla eski adıyla ismiyle değiştirilecek ve "Castrillo, Yahudilerin Tepesi" olacak.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Burası Mısır değil Çin!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN