Ellison: Türkler ABD'de daha etkin olmalı

Giriş Tarihi: 28.5.2014 09:52
ABD'deki Türk sivil toplum kuruluşlarından WisdomNet, ülkede yaşayan Türk aileleri bir araya getirmek maksadıyla her yıl düzenlediği geleneksel 'retreat' toplantısında bu yıl bir kongre üyesini ağırladı. Toplantıya, ABD Kongresi'nin ilk Müslüman üyesi Keith Ellison'ın yanı sıra, Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Medeniyetler İttifakı Enstitüsü Dekanı Prof. Recep Şentürk, Star Gazetesi yazarı Sibel Eraslan, SETA DC Başkanı Erol Cebeci, Zekat Foundation of America CEO'su Halil Demir ile birlikte Türkiye ve Amerika'dan 100'e yakın davetli katıldı.

Doğu Pennsylvania'daki Splitrock Resort'ta gerçekleşen toplantıda konuşan Minnesota eyaleti kongre üyesi Ellison, özellikle Amerikan toplumu içinde yaşayan Müslüman ve göçmenlerin problemlerine dair önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin demokrasi ve ekonomi açısından son 10 yılda kat ettiği mesafeye vurgu yapan Ellison, "Gezi sürecinden bu yana Türkiye, dışarıda farklı şekilde gündeme geliyor. Ancak Gezi süreci, aslında Türkiye'de demokrasinin sağlıklı şekilde işlediğinin, insanların protesto özgürlüğünün ispatı olarak değerlendirilmeli" dedi.

Suriye krizi bağlamında, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın gösterdiği liderliğe de değinen Ellison, Türk hükümetinin savaştan kaçan mültecilere yaptığı yardımların dünyaya örnek olduğunu söyledi. Benzer şekilde, Somali gibi fakir ülkelere Türkiye'den yapılan insani yardımların da başka hiçbir ülke tarafından yapılmadığının altını çizen Ellison, Somali'ye uzun yıllar sonra giden tek lider olarak Erdoğan'ı çok takdir ettiğini belirtti.
Amerika'da yerleşik Müslümanların ve Türk-Amerikan toplumunun yerel ve federal siyasi sistemde daha fazla görev alması gerektiğini ifade eden Ellison, "Emin olun ki, Washington'da sizi tanımayan, isteklerinizi bilmeyen bir çok milletvekili var. Eğer bunlara elinizde dosyalarla giderseniz, taleplerinizi dile getirirseniz, hatta e-posta, telefon ve mektup ile ulaşırsanız, emin olun sonuç alırsınız" diyerek lobi faaliyetinin önemine dikkat çekti.

Bir katılımcının, sözde Ermeni soykırımı ile ilgili kongrede bekleyen tasarılarla ilgili sorduğu soruyu ise Ellison, "Ben önceden Ermenilerin soykırıma uğradığını düşünüyordum ve desteğim de bu konudaydı. Çünkü şimdiye kadar hep Ermeniler taleplerle gelmiş, kendi tezlerini anlatmıştı. Kimi dinlerseniz, ona inanırsınız. Ancak sizin gibi Türk-Amerikan toplumu temsilcilerinin bana ulaşması ile madalyonun diğer yüzünü de gördüm. Artık daha adil bir tutum ve duruş sergileyebilirim. Kendi tezlerinizi anlatmak, taleplerinizi dile getirmek için siyasetle ilgilenmeniz, aday olmanız, şahsen aday olmayı düşünmeseniz bile sesiniz olacak adayları desteklemenizi tavsiye ediyorum"şeklinde cevapladı.
Ellison, önümüzdeki Ağustos ayında, WisdomNet üyesi olarak Türkiye'yi ziyaret edeceğini de açıkladı.

Keith Ellison, 7 yıldır ABD Kongresi'nde Minnesota eyaleti 5'ci bölgeden Demokrat Parti milletvekilliği görevini yürütüyor. Ellison ayrıca, Kongre Finans Komitesi'nde yer alıyor. Demokrat Parti'deki Progressive Caucus'un kurucularından olan Ellison, Kongredeki demokratlar arasında en önemli üçüncü üye olarak biliniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ellison: Türkler ABD'de daha etkin olmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN