AB'de zoraki değişim

Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aşırı sağcıların zafer ilan etmesinin ardından liderler değişime gitme kararı aldı. İlk hedef komisyon başkanında anlaşmak ve istihdam yaratmak

Giriş Tarihi: 29.5.2014
Avrupa Parlamentosu'nun (AP) pazar günü tamamlanan ve aşırı sağcılar ile Avrupa Birliği (AB) karşıtlarının zaferi ile sonuçlanan seçimlerin yankıları sürüyor. Avrupalı liderler sonuçları değerlendirmek için Brüksel'de sabaha kadar süren görüşme gerçekleştirdi. Toplantının ardından Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, AB liderlerinin "seçmenlerin verdiği güçlü değişim mesajını" aldığını belirtti ve birliğin gündemini yeniden değerlendirme konusunda görüş birliğine varıldığını açıkladı. Rompuy, liderlerin hedefinde AB'ye şüpheyle bakan seçmenlerin istekleri olduğunu belirtti. Uzmanlar görüşülen konular arasında kemer sıkma politikalarının azaltılması ve yeni istihdamların oluşturulması olduğunu kaydetti. Avrupalı diplomatik kaynaklar, aşırı sağcıların bu denli yükselişe geçmesinin mevcut ekonomik krizden daha büyük bir problem olduğunu dile getirmeye başladı. Brüksel'deki toplantıda AP seçimlerinden en güçlü siyasi grup olarak çıkan Avrupa Halk Hareketi Birliği'nin AB Komisyonu Başkanı adayı Jean-Claude Juncker üzerinde uzlaşma da sağlanamadı. AB liderleri, yeni Komisyon Başkanı atamasıyla ilgili müzakereler yürütmesi için Rompuy'a yetki verdi. Bu süreçte Juncker ile Sosyalistlerin Komisyonu Başkanı adayı Martin Schulz'un, AP'de çoğunluğun desteğini arkalarına almaya çalışması bekleniyor. AB Anayasası'na göre, komisyon başkanlığı ataması için üye ülkelerin nitelikli çoğunluğunun ve AP'nin mutlak çoğunluğunun desteği gerekiyor.

Aşırı sağa 140 milletvekili
Aşırı sağın patlama yaptığı AP seçimlerinde sandık çıkış anketlerine göre, 751 üyeli parlamentoda Avrupa Halk Hareketi Birliği güç kaybetmesine rağmen 213 koltukla en büyük siyasi grup olmaya devam etti. Sosyalistler 191 koltukla ikinci sırayı aldı. Liberallerin 64, Yeşillerin 52, Muhafazâkar ve Reformcuların 46, aşırı solun 42 ve AB karşıtı Avrupa Özgürlük ve Demokrasi grubunun 38 koltuk kazanması öngörülüyor. Euroseptikler (AB'ye şüphe ile bakanlar) ile aşırı sağ partilerin ise toplamda 140 civarı milletvekiline ulaşacağı tahmin ediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB'de zoraki değişim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN