Ukrayna'da helikopter düşürüldü

Hafta sonu düzenlenen seçimlerin ardından Ukrayna'da gerginlik artıyor. Salı günü ağır kayıplar veren Rusya yanlıları, helikopter düşürdü

Giriş Tarihi: 30.5.2014
Ukrayna ordusu ülkenin doğusundaki, Rusya yanlısı ayrılıkçılara yönelik operasyonunu sürdürüyor. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden galip çıkan Petro Poroşenko'nun kargaşayı bitirme vaatlerinin ardından çatışmalar daha da alevlendi. Salı günü 100 civarı kayıp verdiği söylenen ayrılıkçılar dün Slovyansk şehrinde bir askeri helikopteri düşürdü. Geçici Cumhurbaşkanı Aleksandr Turçinov'un açıklamalarına göre aralarında Ukrayna ordusunda görev yapan General Vladimir Kulchtsky'nin de bulunduğu 12 asker saldırıda hayatını kaybetti. Rusya taraftarlarının taşınabilir hava savunma silahları kullanarak helikopteri vurduğu belirtildi. Hafta sonu düzenlenen seçimlerde yüzde 52 oy alan Poroşenko, ayrılıkçıları kışkırtmakla suçladığı Rusya'ya artık güvenmediklerini, ABD ve Avrupa'yla güvenlik anlaşmaları imzalamak istediklerini söyledi. Rusya ise ayrılıkçılar üzerinde etki sahibi olduğuna dair iddiaları yalanlıyor.

AGİT HEYETİ İYİ
Öte yandan, Slovyansk'ta kendisini halkın valisi unvanıyla anan ayrılıkçı lider Vyaçelav Ponomarev, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) üyesi 4 bağımsız gözlemciyi kaçırdıklarını doğruladı. Türkiye, İsviçre, Estonya ve Danimarka uyruklu 4 görevlinin sağlık durumunun iyi olduğunu bildiren Ponomarev "Nereye gitmek istediklerini ve ne yapmayı amaçladıklarını anladıktan sonra gözlemcileri serbest bırakacağız" açıklamasında bulundu. AGİT, Donetsk'teki Rusya yanlıları tarafından alıkonulan 11 kişilik bir diğer gözlemci grubuyla irtibat kurulduğunu, grubun kısa süre içinde serbest kalmasını beklediklerini duyurdu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ukrayna'da helikopter düşürüldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN