Bu dava bitmez!

Almanya'da 8 Türk'ün öldürüldüğü ırkçı NSU cinayetlerinde, ajan Andreas Temme'nin rolü hâlâ aydınlatılamadı. 1 yıldır süren davanın ne zaman sonuçlanacağı merak ediliyor

Giriş Tarihi: 31.5.2014
Almanya'da 8'i Türk 10 kişiyi öldüren ırkçı Neo-Nazi katillerin bilinen üye ve destekçilerinin yargılandığı Nasyonel Sosyalist Yeraltı Örgütü (NSU) davasında 116'ncı duruşma geride kaldı. 117'nci duruşmanın pazartesi günü yapılacağı davada şimdiye kadar bilinenin dışında çok fazla yenilik ortaya çıkmadı. Ancak yapılan son duruşmada, sanıklardan Andre E.'nin, Beate Zschaepe ile son ana kadar sıkı temasının olduğu gözler önüne serildi. Başsanık Beate Zschaepe'nin 4 Kasım 2011 tarihinde yaşadığı evi havaya uçurmasından sonra Andre E.'yi üç kez aradığı, E.'nin ise Zschaepe'ye iki kere telefon ettiği belirlendi.

İÇİŞLERİ BAKANI NE BİLİYOR?
Ancak duruşmalarda genel olarak yaşananlar ele alınırken, en hareretli duruşmalar son Türk kurban olan Halit Yozgat cinayetinin ele alındığı günler oldu. Tanık sıfatıyla ifade veren ve cinayet anında olay yerinde bulunan Alman ajan Andreas Temme, ısrarla yalan söylemeyi sürdürürken, cesedi yerde görmediğini iddia ediyor. Ancak Temme'nin yalan söylediğine müdahil avukatlar kadar, polis de emin. Temme'ye Hessen Eyaleti gizli servisinin "Poliste mümkün mertebe doğruya yakın ifade ver" diye telkinde bulunup yalan söylemesini teşvik ettiğinin ortaya çıkması, gözleri bir kez daha gizli servise çevirdi. Hessen Eyaleti Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın ajanı olan Temme nedeniyle, dönemin İçişleri Bakanı Volker Bouffier de zor durumda kaldı. Yozgat cinayetinden sonra polise bilgi akışını engelleyen ve gizli servisi koruma altına alan Hessen Başbakanı ve Bouffier'in tutumu nedeniyle şimdi Hessen Eyalet Meclisi NSU Cinayetlerini Araştırma Komisyonu kurulacak.

BAŞSANIK KAMERALARA BAKMIYOR
Bir yılı aşkın süredir Münih'te görülen NSU davasının en az bir yıl daha sürmesi bekleniyor. Ancak birçok uzmana göre davanın ne zaman biteceğini, ağır ilerleme nedeniyle kestirmek kolay değil. Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre davanın bu kadar uzun sürmesinin nedeni avukatların verdikleri dilekçeler ile tanıkların sık sık duruşmalara zamanında gelmemesi. Deutsche Welle sitesine konuşan Nürnberg'de 2005 yılında öldürülen İsmail Yaşar'ın ailesinin avukatı olan Aziz Sarıyar ise "Davalardaki aksaklığa rağmen önemli gelişmeler aydınlatıldı. En önemlisi Beate Zschaepe'nin bu cinayetlerde suç ortağı olup olmadığı sorusuydu. Cinayetlerde suç ortağı olduğunu kanıtladığımızı düşünüyorum" dedi. Davada 116 duruşma yapılmasına rağmen başsanık Zschaepe, suskunluğunu hâlâ koruyor. Artık neredeyse gelenek haline getirdiği "kameralara sırt çevirme" olayını her duruşma öncesinde yapan Zschaepe, hiçbir açıklama yapmadı. Başsanık, İsmail Yozgat'ın babasının gözyaşları içindeki ifadelerine bile hiç tepki vermedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu dava bitmez!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN