Ortadoğu'nun tütün merkezi Lübnan

Lübnan'da geçen yıl kabul edilen ve kamuya açık alanlarda sigarayla tütün ürünlerini yasaklayan kanuna rağmen özellikle başkent Beyrut, Ortadoğu'da sigaranın ve tütün ürünlerinin en çok tüketildiği kentlerin başında geliyor

Giriş Tarihi: 31.5.2014
Lübnanlı gazeteci Nada Merhi, 31 Mayıs Dünya Tütüne Hayır Günü kutlamaları öncesinde L'Orient Le Jour gazetesinde Beyrut'taki kafelerden izlenimler aktardı. İnsanların kanunlara ve yasaklara rağmen tütünden vazgeçmediklerini kaydeden Merhi, birçok Lübnanlı'nın kendisine "Yasak umurumuzda değil, biz keyfimize bakarız" dediğini yazdı. Lübnan Pnömoloji Derneği Başkanı Dr. Zeyna Avn Başa da Merhi'ye yaptığı açıklamada, Lübnanlı yetişkinlerin yüzde 54'ünün sigara ya da nargile kullandığını kaydetti. Lübnan'daki ölümlerde, yüzde 63 oranında akciğer ve kalp-damar hastalıklarının etkili olduğunu vurgulayan Başa, tütün kullanımının azaltılması halinde bu oranın da otomatikman aşağı düşeceğini belirtti.

'NARGİLE DAHA TEHLİKELİ'
Lübnan ve diğer Arap ülkelerinde çok yaygın bir kullanıma sahip olan nargileye de değinen Dr. Zeyna Avn Başa, nargilenin tütünden ya da sigaradan çok daha tehlikeli olduğunu belirtti. Birçok mekanda sağlıksız biçimde sunulan nargilenin, tedavi dirençli birçok enfeksiyonun başlangıcını oluşturduğunu da söyleyen Başa, Lübnan hükümetinin tütün yasağını ihlal edenlere getirdiği para cezasının çok az ve yetersiz olduğunu da sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ortadoğu'nun tütün merkezi Lübnan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN