Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fransa'da Le Pen isyanı

Fransızların 3'te 2'si, Avrupa Parlamentosu seçimlerinden galibiyetle çıkan aşırı sağcı lider Le Pen'i tehdit olarak görüyor. AB genelinde de birlik karşıtlarına yönelik tepki büyüyor

Giriş Tarihi: 1.6.2014
Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde, beklenenin çok üzerinde başarılar gösteren aşırı sağcı partilerin yükselişi, kozmopolit nüfus yapılarına sahip Avrupa Birliği (AB) ülkelerini endişelendiriyor. Fransızlar Marine Le Pen'in galibiyetini "endişe verici" olarak nitelendirirken, İngiltere'de sağcı Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi'nin (UKIP) başarısının geçici olacağı umuluyor. BVA adlı kamuoyu yoklama şirketinin araştırmalarına göre Fransa halkının yüzde 65'i, Le Pen'in sandıktan birinci çıkmasını "ülke siyaseti açısından endişe verici" buluyor. Bu oran sol seçmenler arasında yüzde 90'a kadar çıkarken, Nicolas Sarkozy'nin merkez sağdaki eski partisi Halk Hareketi Birliği seçmeni arasındaysa 62'ye yükseliyor. AP'ye 24 parlamenter gönderme hakkı kazanan Ulusal Cephe'nin lideri Le Pen, zafer konuşmasında Türkiye'yle yürütülen müzakerelerin ve ABD'yle serbest ticaret görüşmelerinin askıya alınmasını savunmuştu. Le Pen'in babası ve partinin kurucusu Jean-Marie Le Pen de "Afrikalı göçmen sorununu ancak Ebola virüsü çözer" şeklinde ırkçı bir açıklamada bulunmuştu. İngiltere'nin eski başbakanı John Major ise AB'ye şüpheyle yaklaşan UKIP'in hoşgörü yoksunu bir parti olduğunu ve başarısının uzun sürmeyeceğini söyledi. Birlikten çıkmanın milyarlarca sterlin zarar doğuracağını bildiren Major, AB'nin reformlara ihtiyaç duy duğunu da sözlerine ekledi.

"ÖZÜR DİLERİZ AVRUPA"
Fransa, İngiltere, Almanya, Avusturya, Danimarka ve Finlandiya gibi ülkelerde AB karşıtı ve sağcı partiler, AP'deki sandalye sayısını artırdı. Sosyal medyada seslerini duyuran birlik yanlıları aşırı sağın göçmen karşıtı politikalarına eleştiriler yöneltirken, Paris'te düzenlenen gösteride AB taraftarları "Sevgili Avrupa, özür dileriz" pankartı açtı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fransa'da Le Pen isyanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN