İç savaş Suriye'yi 40 yıl geri götürdü

BM'nin son yayımladığı rapora göre, üç yıllık iç savaş Suriye'yi en az 40 yıl geriye götürdü. Ne zaman sona ereceği henüz kestirilemeyen savaşın ülkeye faturası ise 143 milyar dolar olarak tahmin ediliyor

Giriş Tarihi: 2.6.2014
Suriye'de üçüncü yılını geçtiğimiz mart ayında dolduran iç savaşın ülkeye kaybettirdikleriyle ilgili yeni bir rapor yayımlandı. Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde ve Suriye Politik Araştırmalar Merkezi'nin katkılarıyla hazırlanan raporda, çatışmaların ve savaşın Suriye'de yarattığı hasar bütün boyutlarıyla gözler önüne serildi. Siyasi, sosyal, ekonomik, kültürel ve tarihsel yönden ülkenin tam anlamıyla çöktüğü kaydedilen raporda, iç savaş nedeniyle Suriye'nin en az 40 yıl geri gittiği vurgulandı. Ülkede yaşayan insanların en az yüzde 54'ünün aşırı derecede fakirlik ve ihtiyaç içinde bulunduğu belirtilen raporda, yüzde 20'lik bir kısmın da temel ihtiyaçlarını güçlükle temin edebildiği açıklandı. Raporun hazırlık çalışmalarına katılan BM yetkililerinden Alex Pollock, Suriye'de şu anda işsizliğin de büyük bir sorun halinde ortada durduğunu söyledi. Pollock, çatışmalar nedeniyle en az 2,5 milyon kişinin işini kaybettiğini belirtti. Suriye Politik Araştırmalar Merkezi'nden Rabia Nasır da, 2013 sonu itibariyle iç savaşın Suriye'ye maliyetini 143 milyar dolar olarak tahmin ettiklerini açıkladı. Raporda ayrıca sağlık sisteminin çöküşü nedeniyle can kayıplarının daha da arttığı vurgulanarak, ülkede bulunan 91 devlet hastanesinin 61'inin yerle bir edildiğinin, 53 özel hastane ve kliniğin de ciddi şekilde etkilendiğinin altı çizildi. Tüm bu felaket tablosuna rağmen, Suriye'de yarın devlet başkanlığı seçimleri yapılacak. Beşar Esad'ın üçüncü kez kazanmasına kesin gözüyle bakılan seçimlerde Esad'dan başka iki aday daha yarışıyor.

MAYIS AYI BİLANÇOSU: 3 BİN 204 ÖLÜ
Suriye rejiminin mayıs ayı boyunca düzenlediği saldırılarda, bin 795'i sivil, 290'ı da çocuk olmak üzere 3 bin 204 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Geçtiğimiz ay günde ortalama 10 çocuk ölürken, muhalifler tarafından Esad rejiminin kontrolü altındaki bölgelere yapılan saldırılarda da 215'i sivil, 222 kişinin yaşamını yitirdiği açıklandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İç savaş Suriye'yi 40 yıl geri götürdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN