Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AİHM Türkiye'ye ceza yağdırdı

Giriş Tarihi: 3.6.2014 15:12

Türkiye, ihlal gerekçesiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) büyük tazminatlara mahkum olmayı sürdürüyor.

AİHM, son olarak sonuçlandırdığı dört ayrı davada Türkiye'nin, tazminat ve mahkeme masrafları olarak toplam 101 bin 515 euroyu ödemesine hükmetti.

YEHOVA ŞAHİTLERİNE BÜYÜK TAZMİNAT

Fransa'nın Strazburg kentinde faaliyet gösteren Mahkeme, söz konusu dört dava arasında en büyük tazminatı Yehova Şahitlerine ilişkin "Buldu" davasında belirledi.

Mahkeme, "vicdani ret" gerekçesiyle askerlik yapmayı reddettikleri için dört Yehova şahidinin 2008 yılında yaptığı şikayet üzerinde açılan davada Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin insanlık dışı muamele, düşünce, vicdan ve din özgürlüğü ile adil yargılamaya ilişkin maddelerinin ihlal edildiği kararına verdi.

Bunun üzerinde mahkeme, söz konuşu dört Türk vatandaşına tazminat olarak ve mahkeme masrafları için toplam 57 bin 650 euronun ödenmesine hükmetti.

İNTİHAR EDEN ASKER DAVASI


AİHM, 2005 yılında askerlik yaparken intihar eden Ferit Aktepe'nin yakınlarınca 2007'de yaptıkları başvuru ile ilgili davada "yaşama hakkı"nın ihlal edildiği gerekçesiyle Türkiye'yi, maddi ve manevi tazminat ile mahkeme masrafları olarak Aktepe'nin anne ve babası, kardeşleri ile büyük anne ve büyük babasına toplam 23 bin 365 euroyu ödemeye mahkum etti.

İŞKENCE DAVASI

Yasa dışı örgüt üyeliği ve cinayeti de içeren silahlı eylemlere katıldığı gerekçesiyle hakkında verilen müebbet hapis cezasını halen Kocaeli'de çekmekte olan Yüksel Yiğitdoğan'ın gözaltında iken ağır işkenceye uğradığı savları ile ilgili AİHM'de açılan davada Türkiye haksız bulundu.

Mahkeme, kötü muamele, etkin olmayan soruşturma gibi ihlallerin gerçekleştiği hükmünü vererek 16 bin euro tutarında manevi tazminat belirlerken mahkeme masrafları olarak da 2 bin euronun ödenmesine de karar verdi.

AVUKATSIZ SORGU

Gözaltında iken yapılan sorguda avukat bulundurulmaması da, Türkiye'ye ceza getirdi. AİHM, uyuşturucu kullandığı belirtilen bir tıp öğrencisi ile ilgili Eryılmaz davasını sonuçlandırırken manevi tazminat olarak bin 500, mahkeme masrafları olarak ise bin euronun ödenmesine hükmetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AİHM Türkiye'ye ceza yağdırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN