Kral Juan Carlos tahtı gençleştirdi

İspanya'da 39 yıldır görevde olan Kral Juan Carlos, sürpriz şekilde tahtını oğlu Prens Felipe'ye bıraktı. Kral, "Görevi artık gençlere bırakma zamanı gelmişti" dedi

Giriş Tarihi: 3.6.2014
İspanya Kralı Juan Carlos, sürpriz bir şekilde tahtından feragat etti. İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, 76 yaşındaki Kral Carlos'un tahtı 46 yaşındaki oğlu Prens Felipe'ye bırakacağını söyledi. Başbakan Rajoy, tahtın ne zaman devredileceğine dair bir tarih açıklamadı. Hükümetin devir için yasal prosedür hazırlığına girişmesi bekleniyor.

KARARI 6 AY ÖNCE ALDI

Başbakan Rajoy, 39 yıldır tahtta olan Kral Juan Carlos'un görevinden neden feragat ettiğini açıklamadı. Kral için "Çıkarlarımızın yılmaz savunucusuydu. Değişim için en uygun zaman olduğu kanaatindeyim" diyen Başbakan sadece Kral'ın kişisel sebeplerden dolayı böyle bir karar aldığını belirtti. Hem ülkesinde hem de dünyada oldukça popüler olan Kral Carlos'un bir süredir sağlık sorunları yaşadığı biliniyordu. Diktator Francisco Franco'nun ölümünden iki gün sonra 1975'te tahta geçen Kral Juan Carlos, son 2 yılda kalçasından 5 operasyon geçirmişti. Ancak Reuters'a konuşan kraliyet kaynaklarına göre Kral tahtından feragat etme kararını ocak ayında aldı ve gerekçesinde de siyasi nedenler vardı. Kral'ın ocak ayında kararını Başbakan'a bildirdiğini belirten kaynaklar, tahttan feragat etmesinin bu güne bırakılmasının arkasında ise Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri olduğunu aktardı. Kral'ın AP seçimleri öncesinde istifasıyla seçmenlerin kararını etkilemek istemediği belirtildi. Kral Carlos da istifa açıklamasında "Halkın değişen taleplerini karşılamak için görevi gençlere devretme vakti gelmişti" dedi. Carlos'un başı son zamanlarda yolsuzluk iddialarıyla dertteydi. Kral'ın damadı hakkındaki yolsuzluk soruşturmaları nedeniyle İspanyollar Kral'a olan güvenlerini kaybetmişti. Kral Carlos'un küçük kızı Prenses Cristina da yolsuzluk soruşturması kapsamında hâkim karşısına çıktı. Kral Carlos, faşist lider Franco'nun ardından İspanya'nın demokrasiye geçişinde önemli rol oynamıştı. Kral olunca siyasi partilerin kurulmasını sağlayan Carlos, 1981'de askeri darbenin önüne geçmişti. Geçen yıl da Hollanda Kraliçesi Beatrix tahtı oğlu Prens Willem-Alexander'a, Belçika Kralı 2'nci Albert ise tahtını oğlu Veliaht Prens Philippe'e bırakmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kral Juan Carlos tahtı gençleştirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN