Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aslında hiç havalanmamış

ABD'de uçak kazasında öldüğü açıklanan işadamı Lewis Katz'ın özel jetinin hiç havalanmadığı ortaya çıktı. Kalkışa ait görüntü bulamayan polis, olayı araştırıyor

Giriş Tarihi: 5.6.2014
ABD'nin Massachusetts Havaalanı'ndan geçtiğimiz cumartesi günü kalktıktan kısa bir süre sonra düştüğü açıklanan özel jetin karakutusundaki ses kayıtları, söylenenin aksine jetin hiç havalanmamış olduğunu ortaya çıkardı. Philadelphia merkezli Inquirer gazetesinin sahibi ünlü işadamı Lewis Katz'in de aralarında bulunduğu 7 kişinin hayatını kaybettiği kazanın soruşturması sürüyor. Edinilen yeni bilgilere göre, özel jetin sürati pistte uçuşa hazırlanırken 165 knot'a kadar çıktı ve pilot uçağın kalkışa yetecek hıza ulaştığını bildirmesi anlamına gelen V1 çağrısında bulundu. Ancak nedeni anlaşılmayan bir şekilde bir anda pistten çıkan jet, 250 metre sürüklenerek güvenlik bariyerine çarpıp alev aldı. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü havacılık uzmanı John Hansman, kalkıştan hemen önce bir uçağın durdurulmasının imkânsız olduğunu ve verilen bilgilerin reddedilen veya geç kalınmış bir uçuş komutasına işaret ettiğini belirtti.

SORU İŞARETLERİ...

Dosyayı inceleyen ABD Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu (NTS) müfettişi Luke Schiada ise dün yaptığı açıklamada, "Fren basıncının artması ve yavaşlama birbiriyle uyuşuyor. Ayrıca uçak yolunda lastik izleri bulundu" diyerek özel jetin pistte harekete geçmesinden 49 saniye sonra alev aldığını açıkladı. Schiada, Gulfstream IV markalı özel jetten çıkan kara kutudan pilot ile yardımcı pilot arasında geçen konuşmanın elde edildiğini, yakın zamanda tam metninin yayınlanacağını açıkladı. Ön raporun 10 gün içinde kamuoyuna sunulacağı bildirildi. Görgü tanıkları jetin, havalandıktan kısa bir süre sonra yaklaşık 20 metre yükseklikte ateş topuna döndüğünü, çevredeki evlerde ise patlamanın etkisiyle sarsıntı yaşandığını ifade etmişti. Teknik aksaklıkların yanı sıra görgü tanıklarının ifadelerinin, jetin bakım kayıtlarının ve uçuş görevlilerinin sağlık durumunun da inceleneceği soruşturmada kalkış anına ait herhangi bir fotoğraf ya da video kaydının bulunmaması akıllarda soru işaretleri oluşturuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aslında hiç havalanmamış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN