Normandiya'da ayaküstü diplomasi

Normandiya Çıkarması'nın 70'inci yıl dönümüne Ukrayna krizi damgasını vurdu. Obama ile Putin 15 dakika görüştü

Giriş Tarihi: 7.6.2014
Dünyanın önde gelen liderleri, İkinci Dünya Savaşı'nın sonunu getiren Normandiya Çıkarması'nın 70'inci yıl dönümü etkinlikleri çerçevesinde Fransa'da bir araya geldi. Törenlere ABD Başkanı Barack Obama, İngiltere Kraliçesi 2'nci Elizabeth ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin başta olmak üzere 21 ülkenin liderleri katıldı. 3 bine yakın savaş gazisinin de özel davetli olarak yer aldığı törenlerde ABD askerlerinin mezarında konuşan Obama, Normandiya Çıkarması'nın yapıldığı bölgeyi "demokrasi köprüsünün başı" olarak niteledi. Obama, özgürlük için hayatını kaybetmeden, özgür yaşam inşa edilemeyeceğini kaydetti.

HİÇ KONUŞMADILAR

Ancak beklendiği gibi Normandiya Çıkarması'na dair etkinliklerinden çok Ukrayna krizinin çözümü için atılacak adımlar daha çok dikkat çekti. Ev sahibi Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande önceki gece Obama ve Putin ile ayrı ayrı yemek yemişti. Törene katılan tüm liderler dün ise tarihi Benouville Şatosu'nda yemek yedi. Hatıra fotoğrafı sırasında Obama ile Putin, Ukrayna krizinden bu yana ilk kez aynı kareye girdi. Fotoğrafın çekilmesinden sonra Obama hemen Kraliçe ile sohbete başladı. Putin de Obama'nın önünden şatoya girdi. Ancak ikilinin daha sonra ayaküstü 15 dakika görüştükleri açıklandı. Rus lider, Ukrayna'nın yeni Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile de kısa süreli resmi olmayan bir görüşme gerçekleştirdi. Ayaküstü zirveye Almanya Başbakanı Angela Merkel de katıldı. Merkel gün içinde görüştüğü Putin'e özellikle Ukrayna'nın doğusunda istikrarın sağlanmasının zamanının geldiği telkininde bulundu.

SAVAŞI BİTİREN ÇIKARMA
Fransa'yı işgal eden Nazilere karşı müttefik devletler, 6 Haziran 1944'te taarruza başladı. İlk gün 10 bin asker öldü. Ağustosta Paris, Nazilerden geri alındı. 11 ay sonra Almanya kuşatılınca savaş sona erdi.

TÖRENLER LİDERLERİN MİNİ ZİRVELERİNE DÖNÜŞTÜ
Normandiya Çıkarması törenleri bu yıl, Ukrayna krizi nedeniyle ayrı bir önem kazandı. Liderler, her fırsatta ayaküstü mini zirveler gerçekleştirdi. Ülkesinde popülerliği oldukça düşen Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Obama ile Putin'i de buluşturarak töreni lehine çevirdi. Hollande, Merkel, Putin ve Poroşenko arasındaki zirveden "Ukrayna'da ateşkesin koşullarını gelecek günlerde görüşme" kararı çıktı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Normandiya'da ayaküstü diplomasi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN