Irak'ta ufuk karanlık

Giriş Tarihi: 9.6.2014

Irak'ta son üç günde yaşanan bombalı saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 160'ı geçti. Bir yandan IŞİD örgütünün yarattığı tehlike büyürken, diğer yandan mezhep çatışmaları derinleşiyor

Saddam Hüseyin'in devrilmesiyle sonuçlanan ABD işgalinin ardından şiddet sarmalının içine yuvarlanan Irak'ta hem terör örgütlerinin, hem de birbirine düşman mezheplerle dini grupların yarattığı şiddet dalgası giderek güçleniyor. Son üç günde bombalı saldırılar ve çatışmalar nedeniyle hayatını kaybeden insan sayısının 150'yi aştığı ülkede, 30 Nisan'da düzenlenen genel seçimler de tansiyonu düşürmeye yetmedi. Cuma gününden bu yana Musul ve çevresinde Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü üyesi olduğu belirtilen silahlı militanlarla ordu güçleri arasındaki çatışmalarda en az 120 kişi hayatını kaybetti. Militanlar, Samarra ve başkent Bağdat'ın batı kesimlerindeki bazı bölgeleri ellerine geçirdi. IŞİD, ayrıca önceki gece Enbar Üniversitesi'ni de basarak bin 300 dolayında öğretim üyesi ve öğrenciyi rehin almıştı. Cumartesi gecesi Bağdat'ın birçok noktasında düzenlenen bombalı saldırılarda en az 25 kişi hayatını kaybederken, saldırılarda özellikle Şiilerin hedef alındığı açıklandı.

TALABANİ'NİN PARTİSİNE BOMBA
Şiddet dalgasının dünkü hedefi ise, hâlen Almanya'da tedavi görmekte olan Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin partisi Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin Bağdat'ın Calavla ilçesindeki ofisi oldu. Önce bir araca konan bombanın patladığı bölgede, daha sonra ofise yönelik olarak intihar saldırısı düzenlendi. Saldırıda en az 17 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Irak'taki kaosun, son yılların en kanlı dönemi olan 2006-2007'deki seviyelere ulaştığına işaret ediliyor. Ülkedeki şiddet olaylarında geçtiğimiz ay 900'den fazla insan ölürken, 2014 başından beri kaydedilen can kaybı sayısı ise en az 4 bin 500.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Irak'ta ufuk karanlık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN