Rüşvet notları için yenilebilir kâğıt!

İtalya, Venedik'i su baskınından koruyan bariyer projesi 'Musa'nın ihalesiyle ilgili yolsuzluğu konuşuyor. Tapelerdeki 'yenilebilir kâğıda yaz' notu herkesi şaşırttı

Giriş Tarihi: 9.6.2014
Venedik'in gittikçe yükselen su seviyesi yüzünden sular altında kalmasını engellemek için tasarlanan "Musa" projesinde yolsuzluk yaptıkları gerekçesiyle yüzlerce kişi hakkında soruşturma açılmış, geçen çarşamba aralarında Venedik Belediye Başkanı Giorgio Orsoni'nin de bulunduğu 35 kişi tutuklanmıştı. Soruşturmayla ilgili İtalyan basınında çıkan detaylara göre tutuklamalar, telefon dinlemeleri sonucunda gerçekleşti. Musa projesinden sorumlu konsorsiyumun bir üyesi ile bir danışman arasında geçen telefon görüşmesine göre, politikacılara verilen rüşvetlerin yenilebilir kâğıtlara yazılarak olası bir polis baskınında yenmesi planlanıyordu. Telefon görüşmesinde konsorsiyum üyesinin "(Rüşvetleri) Farklı bir kâğıda yaz, yenilebilir kağıda. Böylece bir gün birileri gelirse yutabilirsin. Şaka yapmıyorum" dediği ortaya çıktı. Savcıların 3 yıldır yaptığı incelemeler sonunda ortaya çıkan dev yolsuzluk skandalında, Belediye Başkanı Orsini'nin 560 bin euro yasadışı ödeme aldığı, Venedik'in de içinde bulunduğu Veneto bölgesinin eski başkanı Giancarlo Galan'ın da 1 milyon euro civarında rüşvet aldığı iddia ediliyor.

'Vatana ihanet'

Savcılık, Musa projesinde toplamda 25 milyon euroluk bir rüşvet çarkının döndüğünü tespit etti. Ancak, projede çalışırken geçen yıl yolsuzluk iddiasıyla tutuklanan işadamı Piergiorgio Baita, aslında toplam rüşvet ve "boşa harcama" miktarının 1 milyar euroya ulaşacağını iddia etti. Baita, 5.6 milyar euroluk projenin gerçek değerinden 1 milyar Euro fazlaya mal olduğunu belirterek, "Bu 1 milyar euro, konsorsiyumu güçlendirmek için harcandı. Savcılar 22.5 milyon euro rüşvet tespit etse de buna, yenilenen villalar, lüks otellerde konaklamalar, özel seyahatler, tatiller, tanıdıklara verilen ihaleler de eklenmeli" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rüşvet notları için yenilebilir kâğıt!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN