Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vatikan'da ilk kez Kur'an-ı Kerim okundu

Giriş Tarihi: 9.6.2014 12:10 Güncelleme Tarihi: 9.6.2014 12:13

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis Vatikan’da 3 büyük dinin din adamları ile birlikte Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ve İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile görüştü. Görüşmede dini liderler dua ederken tarihte ilk kez Vatikan’da Kur’an-ı Kerim okundu.

ABD'nin önderliğinde gerçekleşen barış görüşmelerinden sonuç alamayan İsrail ve Filistin, haftalar sonra ilk kez Papa Francis'in öncülüğünde Vatikan'da barış görüşmeleri yaptı. Din adamlarıyla birlikte Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ve İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in katıldığı görüşmelerde barış mesajları verildi.

Vatikan'ın bahçesinde gerçekleştirilen görüşmelerde Hıristiyan, Musevi ve Müslüman din adamları kendi dillerinde dua okudu. İlk kez Vatikan'da bir Müslüman Kur'an-ı Kerim okuyarak tarihe geçti. Bir saat süren görüşmeye Katolik Hıristiyanların yanı sıra Ortodoksların dini lideri Fener Rum Patriği Bartholomeus da katıldı.

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINOlumlu bir havada geçen görüşmelerde Papa Francis, barışın savaştan daha çok cesaret istediğini ifade etti. Papanın davetinin İsrail'in barış istemesine yardım etmesini dileyen Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, "Hem kendimiz hem komşumuz için barış istiyoruz" şeklinde konuştu.

İsrail ve Filistinlilerin barışa muhtaç olduğunu ifade eden İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, "Çocuklarını kaybeden annelerin acılarını kalbimizde yaşıyoruz. Ağlamalara ve çatışmalara son vermemiz lazım. Eşit olarak hepimizin barışa ihtiyacı var" dedi.

Görüşmelerin ardından barışı simgelemesi adına Para Francis ve ülke liderleri Vatikan'ın bahçesine zeytin dalı dikti ve dua etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vatikan'da ilk kez Kur'an-ı Kerim okundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN