Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Havalimanına kanlı baskın: 28 ölü

Pakistan hükümetiyle barış görüşmelerini askeri operasyonları bahane ederek kesen Taliban önceki gece Jinnah Havalimanı'nı bastı. Kanlı baskını üstlenen Taliban "Uçak kaçırıp devlet binalarını vuracaktık" dedi.

Giriş Tarihi: 10.6.2014
Pakistan hükümeti ile Taliban arasında esen barış rüzgarları süreci direkt görüşme aşamasına getirmesine rağmen dün ülke başta havalimanı baskını olmak üzere düzenlenen saldırılarla kan gölüne döndü. Önceki gece polis kılığında ülkenin en kalabalık havalimanlarından Karachi'deki Jinnah Uluslararası Havalimanı'na giren saldırganlar önce yanında getirdikleri patlayıcıları ateşledi ardından güvenlik güçleriyle 5 saat boyunca çatıştı.

PİMİ ÇEKİP ÖLDÜLER
Çatışmalar sonunda 18 asker ve polis öldü. 10 saldırgandan 7'si çatışmada 3'ü ise üzerlerindeki intihar ceketlerinin pimini ateşleyerek öldü. Taliban örgütü saldırıyı geçen yıl ABD hava bombardımanında ölen Taliban liderinin intikamını almak için gerçekleştirdiğini açıkladı.

ASKIYA ALINAN PLAN
Örgütün saldırıyı barış görüşmelerinin başlamasından önce planladığı, görüşme sürecinde planın askıya alındığı ancak görüşmeler sırasında Pakistan Ordusu'nun Taliban kamplarına yönelik operasyon düzenlemesi üzerine planın yeniden uygulandığı belirtildi. Pakistan'daki Taliban gruplarının koalisyonu Tahrik-i Taliban Pakistan (TTP) Sözcüsü Şahidullah Şahid, planlarında uçak kaçırarak Pakistan'ın devlet binalarına saldırı düzenlemenin de bulunduğunu söyledi. Baskın sonrası Cinnah Havalimanı'nda uçuşlar durdu. Türk Hava Yollarına ait İstanbul-Karaçi seferini yapan uçak da, uçuşların askıya alınması nedeniyle pazar gecesi kalkıştan bir süre sonra geri döndü. Baskın sırasında apronda Dubai'ye gidecek olan bir uçağın da içinde yolcuyla kalkış için beklediği belirtildi. 3 yıl önce Taliban benzer bir saldırıda Deniz Üssü'nü basmış 18 saat süren çatışmalarda 10 asker ölmüştü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Havalimanına kanlı baskın: 28 ölü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN