Türkiye'nin en iyi haber sitesi

IŞİD Musul'un tamamını ele geçirdi

Irak'ta Musul kentinin, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının kontrolüne geçtiği iddia edildi.

Giriş Tarihi: 10.6.2014 10:59 Güncelleme Tarihi: 10.6.2014 14:37
Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) Irak'ın ikinci en büyük kenti olan Musul'un büyük bölümünde kontrolü ele geçirdi. Havalimanı, emniyet müdürlüğü, valilik gibi kilit öneme sahip binalar militanların kontrolünde. Halkın ve üniformasını çıkaran askerlerin kaçtığı da gelen haberler arasında. Musul'a mazot taşıyan 28 Türk TIR şoförünün de rehin alındığı öne sürüldü.

IŞİD militanları, Musul havaalanı ile kentin bazı bölgelerinin kontrolünü ele geçirdi. IŞİD'in eline geçen yerler arasında kentin güneyindeki et-Tayaran Mahallesi'nde bulunan Nineva operasyon binası, valilik ile polis müdürlüğü binasının da yer aldığı kaydedildi.

HALK KAÇIYOR

Güvenlik kaynakları, kontrolü IŞİD'in eline geçen bölgede yaşayan hükümet yetkililerinin, kentte uygulanan sokağa çıkma yasağına rağmen aileleriyle kaçmaya başladığını ifade etti. Halk, Irak Kürt Yönetimi idaresindeki Duhok ve Erbil'e doğru kaçıyor.

IŞİD militanlarının, kentin tamamının kontrolünü ele geçirmek için güvenlik güçleriyle çatışmayı sürdürdüğü belirtildi.

BAKANLIK YETKİLİSİNDEN TRAJİK SÖZLER

İçişleri Bakanlığı yetkilisi, AFP ajansına yaptığı açıklamasında askerlerin üniformalarını çıkarıp kaçtığını anlattı ve "Musul kenti, devletin kontrolünden çıktı, militanların insafına kaldı" diye konuştu.

KÜRT BÖLGESEL YÖNETİMİ SINIRA ASKER YIĞDI

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün Musul'da kontrolü ele geçirdiği iddiası üzerine Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) peşmerge güçlerini sınır bölgelerine sevk etmeye başladı.

Musul'da yaşayan Kürtlerin iki gündür ısrarlı talebi üzerine hazır bekletilen peşmerge güçlerinin araçlarla Musul-Erbil kent sınırına hareket ettikleri belirtildi.

AA muhabirine açıklamalarda bulunan Peşmerge Bakanlığı Basın Sözcüsü Halgurd Hikmet, Musul'da yaşayan Kürtleri korumak amacıyla peşmergelerin teyakkuzda beklediğini ancak şimdiye kadar herhangi bir operasyona başlamadıklarını söyledi.

Şu an IŞİD ile yaşanan çatışmaların Kürtlerin yaşadığı bölgelere sıçramadığını kaydeden Hikmet, "Musul, kent sınırlarındaki peşmerge güçleri her zaman ki gibi hazırlar. Eğer çatışmalar o bölgelere sıçrarsa peşmerge elinden geleni yapacaktır. Musul'a yakın sınır bölgelerimize tedbir amacıyla peşmerge sevkiyatına başladık. Ancak şu an kadar peşmerge ile IŞİD arasında herhangi bir çatışma yaşanmadı" ifadelerini kullandı.

Bu arada emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre IŞİD militanları, sabahın erken saatlerinde Musul'un güneyindeki polis merkezi ve askeri karakollara saldırıda bulundu, çatışmalar sürüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IŞİD Musul'un tamamını ele geçirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN