Türkiye'nin en iyi haber sitesi

IŞİD, Türkmenler'i ve Kürtler'i vuruyor

Terör örgütü Irak Şam İslam Devleti, Irak'ta Türkmenler ile Kürtler'i hedef almaya devam ediyor. Dün Tuzhurmatu'da düzenlenen saldırılarda en az 30 kişi daha hayatını kaybetti

Giriş Tarihi: 10.6.2014
Terör örgütü El Kaide'nin bir kolu olarak 2006'da kurulan ancak son zamanlardaki kanlı eylemleri ile adını duyuran Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü bölgeyi kan gölüne çevirmeye devam ediyor. Artık El Kaide'den bağımsız hareket eden IŞİD, özellikle Irak'ta hem güvenlik güçleri hem de diğer etnik gruplarla savaşıyor. Pazar günü Irak'ta Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin partisi Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ile Irak Türkmen Cephesi'nin (ITC) ofisine saldırarak 60'dan fazla kişiyi öldüren IŞİD, dün yine Türkmenler ile Kürtler'i hedef aldı. Selahaddin kentine bağlı Tuzhurmatu ilçesinde yakıt tankeri ve bomba yüklü araçlarla düzenlenen saldırıda 30 kişi öldü, 185 kişi yaralandı. Saldırının düzenlendiği yerde KYB'nin ofisi ile Kürdistan Komünist Partisi binaları bulunuyor. Irak Türkmen Cephesi Başkanı Heysem Muhtaroğlu ise Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, "İntihar saldırıları Türkmenler'in yaşadığı Aksu Mahallesi'nin girişinde yaşandı. Bu katliamlar, Türkmenler'e karşı bilinçli yürütülen operasyonlar kapsamında yapılıyor" dedi. Sadece mayıs ayında 400 kişinin öldürüldüğü bölgede şiddet olaylarının iç savaşa dönüşmesinden endişe ediliyor. Türk Dışişleri Bakanlığı da Türkmen ve Kürtler'e yönelik saldırıları kınadı. Irak'ın Diyala kentindeki bir diğer saldırıda da 6 kişi öldürülürken güvenlik güçlerinin Musul'da düzenlediği operasyonda IŞİD mensubu 37 kişi hayatını kaybetti. Suriye'de ise IŞİD ile El Kaide'ye bağlı El Nusra Cephesi arasında pazar gününden bu yana yoğun çatışmalar yaşanıyor. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin raporuna göre iki grup arasındaki çatışmalarda en az 45 kişi öldü.

Esad'dan 'beşinci af'
Suriye'de Beşar Esad yeniden devlet başkanı seçilmesinin ardından genel af ilan etti. 9 Haziran 2014 tarihinden önce işlenen suçların affedileceği belirtildi. Söz konusu af, Esad'ın olayların başladığı 2011'den bu yana açıkladıkları beşinci affı oldu. Ancak muhaliflere göre rejim şimdiye kadar sadece kendi seçtiği suçluları affetti. Eski BM Suriye Özel Temsilcisi Lakhdar İbrahimi, Suriye'de 50 ila 100 bin arasında siyasi tutuklu olduğunu söylemişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IŞİD, Türkmenler'i ve Kürtler'i vuruyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN