Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İsrail yeni cumhurbaşkanını seçiyor

Giriş Tarihi: 10.6.2014 14:09

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in 7 yıllık görev süresi dolmasıyla İsrail Meclisi Knesset, yeni cumhurbaşkanını seçmek için bugün toplandı.

İsrail cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 5 aday bulunuyor. Favori gösterilen aday Likud partisinden Reuven Rivlin. En yakın rakibi olarak Meclis Başkanı Dalia İtzik gösteriliyor. Diğer üç adaydan biri Knesset'den Meir Şetrit, ikisi ise meclis dışından, İstanbul doğumlu emekli Yargıtay h'kimi Dalia Dorner ile Nobel ödüllü kimyager Daniel Shechtman.

Reuven Rivlin'in birinci tur seçimlerde cumhurbaşkanı çıkamasa bile ikinci turda kazanacağı düşünülüyor. Rivlin, bir Filistin Devleti'ne karşı duruşuyla biliniyor. Şimon Peres'in ılımlı politikalarının aksine Rivlin, İsrail topraklarının genişletilmesine onay veriyor ve iki devletli çözümü reddediyor. İsrail Başbakanı Netanyahu ile aralarının gergin olduğu bilinen Rivlin, Meclis başkanı olduğu dönemde birçok kez Netanyahu koalisyonunun önünü kesmişti. Netanyahu da ikinci iktidar döneminde Rivlin'i hiçbir neden göstermeden meclis başkanlığı görevinden almıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail yeni cumhurbaşkanını seçiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN