Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ruhani'den batıya müzakere çağrısı

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran'ın yeni hükumeti kesinlikle tedbir ve ümit hükumeti olduğunu söyledi. Batı'nın İran'a yaptırımlarını eleştiren ve sorunun çözümü için batı ile müzakere masasına oturmaya hazır olduklarını belirten İran Lideri Ruhani, İran'ın dünyaya barışçıl nükleer teknoloji peşinde olduğunu ispatladığını söyledi.

Giriş Tarihi: 10.6.2014 14:11
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün daveti üzerine 2 günlük çalışma ziyareti için Türkiye'ye gelen İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Türk- İran İş Forumuna katıldı.

Batılı ülkelerin İran'a uyguladığı yaptırımları eleştiren Ruhani, "İran aleyhinde adaletsiz yaptırımlar, batılı ülkelerin bir kısmı tarafından İran, aleyhinde uygulanan adaletsiz yaptırımlar konusunda kesinlikle mantık ile görüşerek, müzakere ederek, gerçekleri öne sürerek, müzakere masasının etrafında oturarak sonuç elde edilecek şekilde tartışmaya hazırdır. Bu doğrultuda ilk adımı Cenevre mutabakatı ile birlikte atmış bulunuyor" dedi.

İran'ın Dünya'ya sadece barışçıl nükleer teknoloji peşinde olduğunu ispatladığını belirten Ruhani Bunu bölgede yaşayan milletlerin haklı olarak gördüğünü söyledi.

Güvenli, istikrarlı, gelişmiş, onurlu bir Türkiye'nin, İran içinde onur kaynağı olduğunu söyleyen Ruhani konuşmasını şöyle sürdürdü:

"KÜLTÜRÜMÜZ AYNI KAYNAKTAN BESLENMİŞ"


"Bugün bu dostane, kardeşçe ve samimi ortamda, iş birliği fidanını ekmemizi sağlamışlardır. Bu bağı bahçeyi bizim atalarımız geçmişte, iki milletin değerli insanları, seçkin insanları bizler için hazırlamış. Mevlana Celalettin Rumi, Konya'da bizim değerimiz bizim onurumuzdur. Bizler büyük onurlar ve büyük ortak şahsiyetlere sahip isek, Mevlana şiirlerin farsça okuyup ortak olarak tat alabiliyorsak, bu ortak bir duygu ve tat alışıdır. Bizim kültürümüzün temelleri aynı kaynaktan beslenmiştir.

"İRAN'IN YENİ HÜKÜMETİ KESİNLİKLE TEDBİR VE ÜMİT HÜKÜMETİ"


Bu büyük yatırımlar iki ülke ilişkilerinin gelişmesi için büyük bir kaynak olacaktır. Türk girişimciler İranlı girişimciler, ekonomi ilişkilerimizin temelini sütununu teşkil etmektedir. Onlar daha yakın ilişkiler ve ortak algı ile iki ülkenin ekonomik gelişmesi ve iki ülkenin ekonomik iş birliğini garantileye bilirler. Kesinlikle iki ülkenin iş adamları ve sanayicilerinin girişimcilerinin neticeye varması çaba göstereceğiz. Bizler kesinlikle ekonomik bağlantılarımızı daha da güçlendirmemiz lazım, bankacılık siteminde, taşımacılıkta, diğer taraftan Türkiye'nin yatırımlarını İran'da çalışması için kesinlikle iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesi adına müsait adımlar olabilir. Bizim ve sizin demir yolu arasındaki mesafe sadece 350 kilometredir. Bizim ilişkilerimizin hacmi, kabul edilebilir seviyede değil. En azından iki katına çıkması gerekiyor. Tabi ki iradeyi biz hükumetlerin kaldırması gerekiyor. Ancak uygulaması siz ticaretle uğraşanlara kalmıştır. İran'ın yeni hükumeti kesinlikle tedbir ve ümit hükumeti. Bu hükumet sloganlarından biride özel sektörün İran'da faal hale gelmesi için destek vermekte."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ruhani'den batıya müzakere çağrısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN