Türkiye'nin en iyi haber sitesi

IŞİD'den Türk Konsolosluğu'na baskın

IŞİD Türk Konsolosluğunu işgal etti, konsolosluktaki görevliler rehin alındı. IŞİD militanlarının, çalışanları örgütün karargahına götürdüğü belirtiliyor.

Giriş Tarihi: 11.6.2014 14:50 Güncelleme Tarihi: 12.6.2014 00:50
Başbakanlık Musul'daki konsolosluğa yapılan baskında 14-15 kişi rehin alındığını açıkladı.

Musul'daki birçok stratejik noktayı ele geçiren Irak Şam İslam Örgütü (IŞİD) Türkiye Konsolosluğuna girerek Başkonsolos Öztürk Yılmaz ve konsoloslukta görevli tüm diplomatları rehin aldı.

IŞİD'in, 40 Özel Harekat Polisi'nin koruduğu konsolosluk binasına 900'den fazla militan ile baskın yaptığı öğrenildi.


Türkiye'nin Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz'ın konvoyu Eylül 2013 ve Mayıs 2014 bombalı saldırılara uğramıştı.


"TÜRKLER KAÇIRILMADI, GÜVENLİ BİR YERDE"

Irak'ın Musul şehrini ele geçiren Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) adlı örgüt, ellerindeki Türk diplomatları kaçırmadıklarını savundu.

Örgüt adına bir twitter hesabından yapılan açıklamada, "Türkler kaçırılmış değil. Sadece soruşturma prosedürleri bitene kadar güvenli bir yere götürüldüler." denildi.

Bu arada başkent Bağdat'ın 150 kilometre güneyindeki Tikrit şehrinin de kısmen örgütün kontrolüne girdiği belirtildi. Şehirdeki Tesfirat hapishanesinin de ele geçirildiği ifade edildi.

REHİNELER ARASINDA ÇOCUK VE KADINLAR DA VAR

El Cezire'de yer alan habere göre IŞİD'in rehin aldığı kişiler arasında güvenliği sağlayan özel harekatçılar, diplomatlar ve çocukların olduğu ileri sürüldü. IŞİD'in rehin aldığı kişi sayısı 48 olarak açıklandı. Bu 48 kişinin arasında diplomatların ailesi oldukları düşünülen 2 çocuk ve 3 de kadın var.

Öte yandan Musul'daki gelişmeler üzerine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ile resmi konutta bir araya geldi.

BOMBALI SALDIRI TEHDİDİYLE KAPIYI AÇTIRDILAR

Al Jazeera'nin haberine göre ise Irak'ın en büyük ikinci kenti Musul'u dün ele geçiren El Kaide bağlantılı Irak-Şam İslam Devleti IŞİD, Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu'na girmeye çalıştı. Personelin kapıları açmaması üzerine bombalı saldırı tehdidinde bulundular.Konsolosluk görevlileri bunun üzerine kapıyı açmak zorunda kaldı. Yaşanan gelişmeleri Musul'un il meclisinin Türkmen üyesi Lokman Reşidiyeli Al Jazeera muhabiri Can Hasasu'ya anlattı. Reşidiyeli'nin verdiği bilgiye göre, IŞİD üyeleri Iraklı personele dokunmazken, 3'ü çocuk 15 konsolosluk çalışanı ve yaklaşık 30 Özel Harekat polisini alıkoydu ve Musul'daki 17 Temmuz semtinde bulunan IŞİD karargahına götürdü. Reşidiyeli, bu gelişmeleri konsolosluğun Iraklı çalışanlarına dayandırdı.

TÜRK GÜVENLİK PERSONELİ SİLAHLARINI BIRAKMADI İDDİASI

Iraklı görgü tanıklarının aktardığına göre, konsolosluğun Türk güvenlik görevlileri silah bırakmayı reddetti. Hafif silahlarıyla konsolosluğun zırhlı aracına binen görevliler, IŞİD güçlerinin ağır silahlarla donatılmış araçlarının eşliğinde IŞİD karargahına gittiler. Iraklı görevliler, daha sonra Türk personelle telefon iletişimi kuramadıkları bilgisini de aktardı.

IŞİD RESMİ TWİTTER HESABINDAN BASKINI AÇIKLADI!(Türkçesi) IŞİD, Musul'daki Türk Konsolosluğu'ndaki diplomatları Irak'ta bilinmeyen bir yere götürdü.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: İDDİAYI İNCELİYORUZ

Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ise gündeme bomba gibi düşen haberin ardından 'konuyu inceliyoruz' dedi.

REUTERS: TÜRK YETKİLİLER DOĞRULADI

Reuters haber ajansı tarafından geçilen habere göre ise Türk Dışişlerinden iki kaynak saldırıyı doğruladı. Ancak ajansa göre Türk yetkililer diplomatların durumuyla ilgili kesinleşen bir bilgi olmadığını söyledi.

TÜRK DİPLOMATLAR TERK ETMEDİ DEMİŞTİ

Çatışmalar yüzünden Erbil'e sığınan Musul Valisi Useyil Nuceyfi, burada düzenlediği basın toplantısıyla Musul'daki vahim durumu ortaya koymuştu. Nuceyfi, Türkiye'nin Musul Konsolosluğu'nun Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) tarafından zarar görmediğini söylemişti. Nuceyfi, "Biz onları arayıp Konsolosluğu terk etmelerini söyledik. Ancak Musul Başkonsolosu görevlileri tarihe geçecek bir davranış sergileyip 'yerimizde kalmayı tercih ediyoruz' dediler. Bu, tarihe geçecek bir davranıştır." demişti.

MALİKİ: MUSUL'DA KALMALARINA İZİN VERMEYECEĞİZ

Irak Başbakanı Nuri El Maliki de yeni bir açıklama yaptı. Maliki " IŞİD'in Musul'da kalmasına izin vermeyeceğiz. Tüm Iraklılara IŞİD'e karşı savaşmaları için birleşme çağrısı yapıyorum. Musul'u terk eden ordu mensupları cezalandırılmalı. IŞİD'e karşı savaşmak isteyenlerden de bir gönüllü ordusu kuracağız" dedi. Maliki dünyadan da insani yardım talap ettiklerini belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IŞİD'den Türk Konsolosluğu'na baskın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN