Irak, ABD'ye hava sahasını açtı

Irak yönetimi, kendi hava sahasını ABD'ye açarak, IŞİD'in ele geçirdiği bölgelere hava saldırısı düzenlemesi konusunda istekte bulundu.

Giriş Tarihi: 12.6.2014 11:45
Irak Hükümeti'nin Obama yönetiminden IŞİD'in ele geçirdiği Musul ve Tikrit gibi gölgelere İHA'larla (İnsansız Hava Aracı) veya savaş uçaklarıyla hava saldırısı düzenlemesi için istekte bulunduğu belirtildi. ABD'den yapılan açıklamada, Obama yönetiminin Irak'a nasıl yardım edebilecekleri konusunda seçeneklerini değerlendirdiği ama henüz hiçbir karar verilmediği kaydedildi.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi (NSC) sözcüsü Bernadette Meehan, 'İki ülke arasındaki diplomatik tartışmaların ayrıntılarına giremeyiz ama Irak Hükümeti bizim desteğimizi istediğini açıkça ifade etti' şeklinde açıklama yaptı.

Geçen sene Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebani ABD'den militanlara karşı silahlı İHA'ların kullanılması konusunda öneride bulunmuştu ama istek Irak Başbakanı Nuri El Maliki'den gelmediği için ABD tarafından reddedilmişti.

IŞİD, Irak'ın en büyük ikinci şehri Musul'u ve Tikrit'i ele geçirmişti. Dün Musul'daki Türkiye Konsolosluğu'na saldıran IŞİD, Konsoloslukta görevli 49 Türk vatandaşını kaçırmıştı
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Irak, ABD'ye hava sahasını açtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN