Kritik kentte korkutan gelişme

Giriş Tarihi: 12.6.2014 15:18 Güncelleme Tarihi: 12.6.2014 15:51

IŞİD tehdidi nedeniyle komutanlarının ve askerlerin terk ettiği Kerkük'teki 12.Tümen Komutanlığı'na ait karargahın talan edildiği bildirildi.

"Irak Dicle Operasyonlar Gücü'ne" bağlı 12. Tümen Komutanlığı'nda görevli rütbeli askerler, IŞİD'den kaçmak için karargahı terk etti. Komutanlarının ayrıldığını fark eden askerler de üniformalarını çıkararak karargahtan ayrıldı.

Bir tek askerin kalmadığı karargahta talan başladı. Kimliği belirsiz birçok kişi, karargaha girerek askeri araç, silah, kelepçe, üniforma alıp götürdü. Talan esnasında kargaşa yaşanması, eşyaları paylaşmakta anlaşamayan gruplar arasında çatışma çıkması ve 12. Tümen Komutanlığı'na sadece 1 kilometre mesafede olan polis güçlerinin talanı engellememesi dikkati çekti.

Bu arada talan devam ederken Kerkük'ün 15 kilometre güneyindeki karargahın yol güzergahında çok sayıda askeri araç kimliği belirsiz kişilerce yakıldı.

Karargahtan alınan eşyalar, Kerkük şehir merkezine götürüldü. Karargah ile Kerkük arasında peşmergelerin kontrolünde bulunan 5 kontrol noktasında talancıların engellenmediği görüldü. Talancıların elinde ağır silahlar olması nedeniyle peşmergenin müdahale etmek istemediği ifade edildi.

Askeri eşyaları talan edenlerin Kerküklü olmadığı, Süleymaniye plakalı araçlar kullandıkları öne sürüldü.

OLASI BİR IŞİD SALDIRISINA KARŞI KERKÜK HALKI TEDBİRLERİNİ ALIYOR


Kerkük İlçe ve Nahiyeleri Polis Müdürü Serhat Kadir, Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) ele geçirdiği ilçelerden püskürtülmesi için güvenlik güçlerinin operasyona hazırlandığını bildirdi.

Kadir yaptığı açıklamada, Kerkük'te durumun sakin olduğunu ancak Havice ilçesi ve Reşat kasabasının IŞİD'in kontrolünde olduğunu söyledi. Peşmerge ve polis güçlerinin, bu bölgeden 24 kilometre uzaktaki Multelke kasabasında konuşlandığını aktaran Kadir, operasyon için tüm güvenlik güçlerinin hazır bekletildiğini ifade etti.

Bu arada kentin cadde ve sokaklarında büyük bir askeri hareketlilik yaşanıyor. Irak ordu güçleri ve peşmergeler, olası bir saldırıya karşı teyakkuzda bekliyor. Şu anda Kerkük'ün tamamı peşmergeler tarafından kontrol altında tutuluyor.

Öte yandan Kerkük halkı, olası bir IŞİD saldırısına karşı tedbirlerini alıyor. Özellikle 12. Tümen Komutanlığı'nın talan edilmesi, halkın endişesini artırdı. İnsanlar, gıda ve yakıt stoku yapmaya başladı. Ekmek fırınları, benzin istasyonları ve marketlerin önünde uzun kuyruklar oluşması dikkati çekiyor. Kaos ve kargaşa nedeniyle gıda ve yakıt fiyatlarında yüzde 10'luk bir artış yaşandı. Mutfak tüpünün fiyatı 6 bin dinardan 20 bin dinara yükseldi.

Ekmek kuyruğuna giren Hüner Tahsin, IŞİD militanlarının Musul'u ele geçirmesinin tüm Kerküklüleri endişelendirdiğini söyledi. Önlem almak adına gıda stoğu yaptıklarını anlatan Tahsin, sokağa çıkma yasağının genişletilmesi halinde ise halinde durumun daha kötüye gideceğini ifade etti.

Kerkük'te, Musul'daki şiddet gerekçe gösterilerek 23.00 ila 04.00 arasında sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti.


PEŞMERGE GÜÇLERİYLE IŞİD ARASINDA YER YER ÇATIŞMALAR YAŞANIYOR


Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peşmerge Bakanı Cafer Mustafa, Kerkük'ün Havice ilçesine bağlı bazı nahiye ve köylerde peşmerge güçleriyle Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanları arasında yer yer çatışmaların yaşandığını ve karşılıklı kayıpların olduğunu söyledi.

AA muhabirine açıklamada bulunan Bakan Mustafa, Kerkük'ün Havice ilçesine yakın bölgelerde çatışmaların meydana geldiğini belirterek, "Peşmerge güçleriyle IŞİD arasındaki çatışmalarda 10 peşmergemiz şehit olmuş, 20'si de yaralanmıştır" dedi.

Her iki tarafın bir kaç saattir karşılıklı olarak havan toplarını attıklarını belirten Mustafa, "Peşmerge güçleri Kerkük'ün genelinde kontrolü ele almış durumda. Şu anda bulunduğumuz bölgenin ilerisine doğru gitmeyeceğiz. Havice'den itibaren Kerkük'e herhangi bir saldırı yapılmaması için bölgede kalmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Kerkük Valisi Necmeddin Kerim de bazı ilçe ve nahiyelerini ziyaret etti. Çatışmaların Kerkük'e yansımaması için gerekli tedbirlerin alındığını belirten Vali şunları kaydetti:

"Halkın rahat olması ve paniğe kapılmaması gerekir. Güçlerimiz gerekli güvenlik önlemlerini aldı. Irak'ın genelinde çatışmaların başlamasında Başbakan Nuri el-Maliki sorumludur."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kritik kentte korkutan gelişme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN