Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Musul'dan sonra Tikrit de düştü

Musul'u ele geçiren IŞİD terör örgütü, Tikrit ile Türkmenlerin yoğun olduğu Tuzhurmatu'da kontrolü ele aldı. Militanlar bir yandan da ükenin en büyük petrol rafinerisi Beyci'ye ilerliyor

Giriş Tarihi: 12.6.2014
Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) isimli terör örgütünün Irak'taki ilerleyişi dünyanın birinci sıra gündemine oturdu. IŞİD, ocak ayında doğudaki Enbar vilayetini ve bu bölgede bulunan Felluce kentini ele geçirmişti. Siyah bayrakları, maskeli yüzleri ve siyah üniformaları ile tanınan militanlar, önceki gece ise kuzeydoğudaki Ninova vilayetini ve burada bulunan Musul kentini kuşattı.
El Cezire'nin haberine göre bin 300 IŞİD militanı dün sabah Irak'ın ikinci en büyük kentinde kontrolü tamamen ele aldı. Irak petrolünün ana ihraç güzergâhı ve Suriye ile sınırda olması nedeniyle IŞİD için stratejik öneme sahip Musul'un başkenti olduğu Ninova vilayetinde hükümet binalarını, TV kanallarını ve bankaları ele geçiren militanlar yaklaşık 3 bin mahkûmu da serbest bıraktı.

SİLAH DEPOLARINA EL KOYDULAR

Yaklaşık 2 milyon nüfuslu kentte, IŞİD'in ani baskınının ardından Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki kentlere sığınanların sayısı sürekli artıyor. Kaçamayan Musul halkı ise BBC'ye konuştu. Binalara bile IŞİD bayraklarının asıldığını belirten bölge sakinleri, militanların megafonlarla halka "Sizi kurtarmaya geldik" anonsu yaptığını belirtti. Kamu görevlisi Umm Kerem durumu, "Şehir tamamen kaos içerisinde ve bize yardım edecek kimse yok. Korkuyoruz" diye özetledi.
IŞİD militanları, Musul'u ele geçirdikten sonra ise Kerkük'ün güneyindeki ilçe ve köylere girdi. Abbasi, Riyad ve Havice nahiyelerinin direniş göstermeden cihatçı örgüte teslim olduğu bildirildi. Deyru'z Zor kentini kontrolü altına alan militanların, muhaliflerin denetimindeki ana yolları keserek bölgeye giden yardımları engellediği bildirildi.
IŞİD'in hedefi olan Kerkük'te gece sokağa çıkma yasağı ilan edildi. IŞİD tehdidi nedeniyle Kerkük ve Selahaddin'in Tuzhurmatu ilçesinden çoğu Türkmen on binlerce kişinin evlerini terk etmeye başladıkları öğrenildi. IŞİD, Tuzhurmatu kentini ele geçirdiğini, başkent Bağdat'ın 200 kilometre kuzeyinde bulunan Beyci kentindeki tüm silah depolarına el koyduğunu duyurdu.

EN BÜYÜK RAFİNERİ TEHLİKEDE

Musul'u ele geçiren IŞİD militanlarının dün de Saddam Hüseyin'in doğduğu şehir olan Tikrit'e geldiği belirtiliyor. IŞİD militanlarının Tikrit'te çatıştığını ve şehrin bazı bölgelerini kontrol altına aldığı belirtiliyor. İnsan Hakları İzleme Örgütü HRW Acil Durumdan sorumlu yetkilisi Peter Bouckaert, Twitter'dan, IŞİD'in Tikrit'te cezaevlerinin kontrolünü de ele geçirip yüzlerce tutukluyu serbest bıraktığı bilgisini doğrulandığını duyurdu.
IŞİD militanları bir yandan da Selahaddin vilayeti yakınlarındaki ülkenin en büyük petrol rafinerisi olan Beyci'ye doğru ilerliyor. IŞİD sözcüleri rafineriyi koruyan 250 kadar askerin geri çekilmelerini talep etti. Askerler de, can güvenliklerinin sağlanması şartıyla rafineriden çekilmeyi kabul etti. Militanlarsa, akşam ezanına kadar askerlere süre verdi. Beyci petrol rafinerisinden günde 300 bin varil petrol üretildiği biliniyor.

'BARBARLARDAN GERİ ALACAĞIZ'

Kerkük Vakfı Sözcüsü ve Çankaya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahir Nakip, son gelişmeleri Anadolu Ajansı'na değerlendirdi. Nakip, "Hedefin şu an kesinlikle Türkmenler olduğu açıkça bellidir" dedi.
Irak Başbakanı Maliki dün yaptığı açıklamada, "Musul'u bu barbarlardan almak için ne gerekiyorsa yapacağız" dedi ve şöyle konuştu: "Geri çekilme, zayıflık değil. Şu anda bir terörist saldırıyla karşı karşıyayız. Irak ordusunda görevli komutanlar ve askerler kendinize gelin. Hesaba çekilmeden önce kendinizi hesaba çekin. Bu barbarlardan kontrolü geri almaya çalışacağız. Biz vazgeçmiyoruz."

ESAD: BATI AĞIZ DEĞİŞTİRİYOR
Ülkesinde iç savaş devam eden ve ordusu IŞİD'e karşı savaşan Suriye lideri Beşar Esad'tan da Irak yönetimine yardım teklifi geldi. Esad dün yaptığı açıklamada da "ABD ile diğer Batı ülkeleri, kan ve ateş kendilerine sıçrayınca Suriye'deki savaşa bakışlarını değiştirmeye başladı" dedi. D

Musul'dan kaçanlar 1 milyonu buldu

Musul'u terk edenlerin sayısı 1 milyonu buldu. Kenti terk edenler Irak ordusunun IŞİD militanları karşısında hiçbir önlem almadığını ve ordunun tamamen dağıldığını anlattı. Önceki günkü baskında da Irak ordusunun üniformalarını çıkararak Musul'dan kaçtığı detayları basına yansımıştı. Dün uluslararası ajanslara konuşan Irak'ın paralı askerleri de, "IŞİD militanları hayalet gibi. Çok tecrübeliler ve donanımları bizden daha iyi. Nereden saldırdıkları veya ne zaman geri çekildiklerini anlayamazsınız bile" diyerek kendilerini savundu. Gelinen noktada Maliki yönetimini bekleyen en büyük tehdit, ülkedeki mezhep çatışmaları. IŞİD'in ilerlediği bölge, Irak'ın Sünni nüfusunun yaşadığı kentler. Bu bölgelerde yaşayanların ciddi bir kısmı Şii Maliki yönetimini kendilerine karşı ayrımcılık yapmakla suçluyordu. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi de IŞİD'in durdurulamaması noktasında Maliki yönetimini suçlayarak "Bizim askerlerimiz IŞİD'e karşı savaşacak tı. Ancak merkez ordu ile koordinasyon sağlanamadı" denildi. Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, dün yaptığı açıklamada Musul'un geri alınması için Kürtlerle işbirliği yapacaklarını duyurdu.

Kürt güvenlik güçleri Kerkük dışında... Bağdat yönetimi, IŞİD'ın Musul'dan çıkarılması için Kürt güçleriyle işbirliği yapma kararı aldı. Bazı Irak askerleri ise IŞİD militanları için "Bizden daha donanımlılar ve hayalet gibiler. Nereden saldırdıklarını anlayamıyoruz bile" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Musul'dan sonra Tikrit de düştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN