Türkiye'nin en iyi haber sitesi

3. havalimanı Alman Frankfurt'u korkutuyor

Giriş Tarihi: 13.6.2014 01:36 Güncelleme Tarihi: 13.6.2014 11:50
Frankfurt Havalimanı'nı işleten Fraport şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Schulte, İstanbul'a yapılacak 3. havalimanının kendileri için üstesinden gelinmesi gereken bir sınama olacağını söyledi.

Almanya'daki Frankfurt Havalimanı'nı işleten Fraport şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Stefan Schulte, İstanbul'a yapılacak 3. havalimanının kendileri için üstesinden gelinmesi gereken bir sınama olacağını söyledi.

Schulte, Alman Haber Ajansı DPA'da yer alan haberde, İstanbul'da yeni yapılacak 150 milyon yolcu kapasiteli havalimanının, Frankfurt Havalimanı'nın büyümesine yavaşlatma etkisi yapacağını belirtti. ''Bizim için daha düşük büyüme gerçekleşecek. Bu bizim için üstesinden gelinmesi gereken sınama olacak'' ifadelerini kullanan Schulte, Dubai'daki havalimanının uluslararası dağıtım noktası olarak genişletilmesinin de Frankfurt Havalimanı'nın büyümesini etkileyeceğini kaydetti.

Avrupa'nın üçüncü büyük havalimanı konumundaki Frankfurt Havalimanı'nın durumunun güçlü iç pazardan ve hala insanların seyahat yapma isteğinden dolayı iyi durumda olduğunu ifade eden Schulte, bu yıl ve gelecek yıllarda yolcu sayısında yüzde 2 ila 3 arasında büyüme beklediklerini ifade etti.

Yıllık yolcu sayısı 27 milyonu bulan Antalya Havaalanı'nı da işleten Fraport'un başkanı Schulte, Fraport'un dünyada bir çok havalimanı işlettiğini, başka olanaklara da baktıklarını kaydetti.

Öte yandan Frankfurt Havalimanı'nda mayıs ayında yolcu sayısının 5,3 milyonu geçtiği belirtildi.

Fraport şirketi tarafından yapılan açıklamada, 5,3 milyon yolcu sayısının aşılmasının mayıs ayı için rekor olduğu ifade edildi. Frankfurt Havalimanı'ndan kargo taşımacılığının da bu yılın mayıs ayında 2013 yılının mayıs ayına göre yüzde 6,9 oranında artarak 182 bin 958 ton olarak gerçekleştiği kaydedildi.

Almanya'nın en büyük havalimanı olma özelliği taşıyan Frankfurt Havalimanı, geçen yıl 58 milyon yolcuya hizmet vermişti.

Fraport şirketi İstanbul'da yapılacak yeni havalimanının inşası ve işletmesi için bir Türk partnerle birlikte ihaleye girmiş, ancak kazanamamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
3. havalimanı Alman Frankfurt'u korkutuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN