Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakanlık bir kez daha uyardı

Dışişleri Bakanlığı, son gelişmeler çerçevesinde Irak'ta bulunan veya Irak'a seyahat etmeyi öngören Türk vatandaşlarına yönelik seyahat ve güvenlik uyarısını yineledi.

Giriş Tarihi: 13.6.2014 15:19 Güncelleme Tarihi: 13.6.2014 16:53
Bakanlıktan yapılan açıklamada, daha önce de belirtildiği gibi, Irak'ın genel olarak güvenlik açısından riskli bir ülke olarak görüldüğü ancak ülkedeki güvenlik durumunun bölgesel farklılıklar arz edebildiği vurgulandı.

Son günlerde Musul başta olmak üzere, Irak'ta yaşanan olağanüstü gelişmeler ve çatışmalar dikkate alınarak, yeni ve daha kapsamlı bir güvenlik uyarısı yapılması gereği duyulduğu belirtilen açıklamada, "İlk aşamada, çatışma ve istikrarsızlığın en yoğun yaşandığı Musul, Kerkük, Selahattin, Diyala, Anbar ve Bağdat'ta bulunan vatandaşlarımızın can güvenlikleri bakımından her koşulda müteyakkız bulunarak, mümkün olan en kısa sürede bu vilayetlerden ayrılmaları ve bu vilayetlere seyahat etmekten kaçınmaları kuvvetle tavsiye edilmektedir" denildi.

Mevcut koşullarda Türk vatandaşlarının Irak'ın bu vilayetlerinden ayrılmalarına ilişkin planlamayı yaparken, güvenlik durumunun daha da bozulması ihtimalini dikkate alarak en ihtiyatlı ve emniyetli hareket tarzını benimsemeleri önerilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu itibarla, önümüzdeki günlerde güvenlik konusunda başka vilayetlerde meydana gelebilecek gelişmelere göre Irak'a ilişkin bu seyahat ve güvenlik duyurumuzun kapsamında gerekli değişikliklere gidilebilecek olup, kamuoyumuz güncel gelişmeler hakkında bilgilendirilecektir. Vatandaşlarımızın, Bakanlığımız, Bağdat Büyükelçiliğimiz, Basra ve Erbil Başkonsolosluklarımızca görev bölgeleri koşullarına göre farklılık arz edebilecek güvenlik durumu hakkında yapacakları uyarı ve duyuruları takip etmelerinde fayda görülmektedir.

Ayrıca, olağandışı hallerde haftanın yedi günü 24 saat hizmet veren +90 312 292 29 29 numaralı konsolosluk çağrı merkezine veya bakanlığımızda kurulan + 90 312 292 29 50 telefon numaralı kriz merkezine başvurulması mümkündür."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakanlık bir kez daha uyardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN