Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Işid'in yeni hedefi Bağdat

Giriş Tarihi: 13.6.2014

Musul ve Tikrit'i alan IŞİD Bağdat'a doğru ilerliyor. Örgütün sözcüsü "Bir karış topraktan dahi vazgeçmeyin" çağrısı yaptı. Militanlar Irak polisi gibi giyindiği için de ayırt edilemiyor

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün, Irak'taki korkutan ilerleyişi sürüyor. Geçen salı günü Ninova vilayeti ve Musul kentini ele geçiren terör örgütü IŞİD, dünden itibaren kuzeydeki Kürt bölgelerinden çok başkent Bağdat başta olmak üzere Şiiler'in yoğun olduğu güneye doğru harekete geçti. Irak devlet televizyonu ise önceki gün Saddam Hüseyin'in memleketi Tikrit'i ele geçiren IŞİD militanlarının dün Tikrit'ten uzaklaştırıldığını duyurdu. Ancak bu bilgi diğer kaynaklardan doğrulanamadı. Anadolu Ajansı bölgedeki kaynaklarına dayandırdığı haberinde daha önce düşen Tikrit'in yanı sıra Süleymanbeg ve Yesrib'in de aralarında bulunduğu 10 ilçenin, ordunun kontrolünden çıktığını aktardı. IŞİD, Tikrit yakınlarında 4 bin 500 Irak askerini ele geçirdiklerini açıkladı. Irak kanalları akşamüzeri ordunun Musul'u bombalamaya başladığını duyurdu. Ayrıca Diyala vilayetine düzenlenen hava saldırısındada IŞİD'e ait 60 aracın vurulduğu ve onlarca militanın öldürüldüğü iddia edildi.

"KERBELA'YA YÜRÜYÜN"
IŞİD sözcüsü Ebu Muhammed el Adnani ise, "Hedef Bağdat ve Kerbela" mesajı yayınladı. IŞİD'in hedefi artık başkent Bağdat'tı. Adnani, IŞİD militanlarının "Uzun ve ağır hesabı görmek için başkent Bağdat, Kerbela ve Necef'e ilerlemek üzere hazırlanmalarını" istedi. "Savaşın henüz kızışmadığını ve asıl Bağdat ile Kerbela'da kızışacağını" iddia eden Adnani, "Ele geçirdiğiniz bir karış topraktan dahi vazgeçmeyin. Rafıziler, ele geçirdiğiniz topraklara ikinci kez cesetlerinizi çiğnemeden ayak basmasınlar" diye konuştu. Bölgeden görüştüğümüz ve soyadını vermek istemeyen Yasin isimli Musul'dan ayrılan bir polis de, IŞİD'in Bağdat'a doğru ilerlediğini doğruladı.

'TÜRK ŞANTİYESİ DEDİK GİTTİLER'
IŞİD militanları dün ayrıca Samara'ya da saldırdı. Başkent Bağdat'a yaklaşık 150 kilometre uzaklıktaki Samara'daki bir hastane şantiyesinde sıkışmış durumda olan Cem Tezel isimli Türk, yaptığımız telefon görüşmesinde, "Samara'daki çatışmalar çok şiddetlendi. IŞİD üyeleri, Irak polisi gibi giyiniyor. Yani IŞİD olup olmadıklarını ayırt edemiyorsunuz. Şantiyeden dışarı bir tek bugün (dün) çıkabildim. Onlarca çalışanı tahliye ettik ama biz hâlâ çıkamadık. Musul'daki arkadaşlarla konuştum. Orada kontrol tamamen IŞİD'te. Yemekleri yok. Elektrikler de kesikmiş. Bizim şimdilik yemek sıkıntımız yok" dedi. Tezel ayrıca IŞİD'in hutbelerini tasvip etmedikleri için bir camiyi yıktıklarını da anlatarak, "IŞİD 6 kamyonla şantiyeye girdi. Türk şantiyesi olduğunu söyleyince bize zarar vermeden gittiler" dedi. Bu arada Musul'u kontrol eden silahlı gruplar valilik görevi için ordudan emekli generaller Ezher el Ubeydi ve Haşim el-Cumas'ı aday olarak gösterdi.

IŞİD'DEN 16 MADELİK MANİFESTO
Bu arada, Musul'u ele geçiren ve asıl amacın şeriat kuralllarının hakim olduğu bir halife devleti kurmak olduğu belirtilen IŞİD, kontrolü altındaki bölgeler için 16 maddelik bir manifesto yayımladı. Manifestonun önemli maddeleri şunlar:
Kadınlar zorunlu olmadıkça evlerinden çıkmayacak, çıkanlar ise, İslami kurallara göre giyinmek zorunda.
Hırsızlar şeriat kurallarına göre cezalandırılır.
Ganimetlerin kullanılmasında sadece "Müslümanların İmam"ı Ebu Bekir Bağdadi yetkilidir.
Tüm Müslümanlar 5 vakit namazını camilerde kılar.
"Dinsiz kurumlar" adına şimdiye kadar görev yapmış polis, asker ve taraftarlar tövbe etmeliler. Tövbe etmeyenler idam edilir.
Alkol, sigara ve uyuşturucu yasaktır.
Tüm türbeler, anıtlar ve mozoleler yıkılmalıdır.

ABD'DEN HAVA OPERASYONUNA YEŞİL IŞIK
Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Musul ve Tikrit'i tamamen ele geçirerek Bağdat'a doğru ilerleyişini sürdürmesi uluslararası camiada da endişeyle karşılanırken, BM Güvenlik Konseyi, toplantı kararı aldı. Başbakan Nuri Maliki'nin, Obama yönetimini arayarak hava desteği talep ederken ABD Başkanı Barack Obama, Bağdat yönetiminin, aşırılık yanlısı gruplarla mücadelesinde ABD'nin ilave yardımlarına ihtiyacı olacağını dile getirdi. Ne tür bir yardımda bulunacaklarını açıkça ifade etmeyen Obama, Irak'taki gelişmeleri kaygıyla izlediklerini belirterek, "(Irak'ta herhangi bir seçeneği) Ortadan kaldırmıyorum, çünkü bu cihat yanlılarının ne Irak'ta ne de Suriye'de kalıcı şekilde tutunmamalarından emin olma yönünde riskler bulunuyor" dedi. 8 yıllık işgalin ardından 31 Aralık 2011'de Irak'tan tamamen çekilen ABD'nin bölgeye asker göndermeye sıcak bakmadığı, insansız hava araçlarıyla vurmayı tercih edebileceği belirtiliyor. Bu arada, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov gelinen noktayı ABD işgaline bağladı ve "Olaylar ABD ve İngiltere'nin ortaya çıkardığı maceranın tamamen başarısızlıkla sonuçlandığını gösteriyor" dedi.

İNSANLIK DRAMI...
Bir milyondan fazla insan IŞİD'in Musul'u alması ve kentte iki ateş arasında kalma riski nedeniyle Kürt bölgesine sığındı (solda). Irak Dışişleri Bakanı Zebari ise "IŞİD militanlarının Musul'dan çekilmekte olduğuna dair işaretler var" açıklamasında bulundu.

TALİMAT BEKLİYORLAR
Kerkük'teki peşmerge sorumlusu Cabbar Yavar, "IŞİD kontrolündeki bölgelere doğru yürümek için talimat bekliyoruz" dedi. Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşad Salihi ise "Irak'ın parçalanması projesi başladı. Türkiye Iraklı Türkmenler'in korunması için gerekli adımları atmalı" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Işid'in yeni hedefi Bağdat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN