Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Açın yolları Funda İstanbul'a geliyor!

Bedensel engelli Funda Müjde Hollanda'ya iş göçünün 50'nci yılı şerefine Amsterdam'dan bisikletle çıktığı yolculukta Almanya'ya vardı

Giriş Tarihi: 14.6.2014
Türkiye'den Hollanda'ya işçi göçünün 50'nci yıldönümü nedeniyle engellilere özel el bisikletiyle Amsterdam'dan İstanbul'a yola çıkan Funda Müjde (52), seyahatinin 15'inci gününde Almanya'nın Reinsdorf kentine ulaştı. Ağustos sonunda İstanbul'a varmayı planlayan Müjde, turu Boğaziçi Köprüsü'nde tamamlamak istiyor. Bisikletli Ulaşım Platformu'nun onlarca bisikletle İstanbul'da kendisine eşlik edeceğini kaydeden Müjde, bu konuda yetkililerden yardım istedi.

İSTANBUL'DAKİ KAZA
Adana'dan Hollanda'ya göçen ilk ailelerden birinin çocuğu Funda Müjde. Küçük yaşta geldiği Hollanda'da oyunculuk yapan Müjde, radyo programcısı ve köşe yazarı. Müjde, 2007'de tatil için geldiği İstanbul'da trafik kazası geçirdi. Ağır yaralanan Müjde, kazadan sonra omurilik felci geçirdi ve tekerlekli sandalyeye mahkum oldu. Ama bu olay, onun hayata sımsıkı tutunmasına engel olamadı. Tekerlekli sandalyeyle de tiyatro oyunlarına, radyo programlarına, şovlarına ve köşe yazarlığına devam etti. Türkiye'den Hollanda'ya işçi göçünün 50. yıldönümü nedeniyle bu yelpazeye sporu da ekledi. Müjde, 28 Mayıs'ta Amsterdam Olimpiyat Stadyumu'ndan İstanbul'a doğru elle kullanılan özel bir el bisikletiyle yola çıktı. Müjde, yaklaşık 2 bin 700 kilometrelik zorlu yolculuğunda üç mesaj vermeyi amaçlıyor. Türkiye'den Hollanda'ya işçi göçünün 50. yıldönümünde, babası gibi ilk göç edenleri onurlandırmak isteyen Müjde, obezite sorununa ve tüm dünyada engelliler için spor imkanlarının azlığına dikkat çekmek istiyor. Reinsdor'a ulaştı. Eşi Ron Miedema karavanla, kayınbiraderi Rene Miedema da motosikletle kendisine eşlik ettiğini belirten Müjde, gündüz bisiklet kullandığını, geceleri ise karavanda geçirdiğini anlattı.

500 BİSİKLETLE KARŞILAMA
Yolculukla ilgili bir kitap yazacağını belirten Müjde, "Boğaziçi Köprüsü'nde bu yolculuğu bitirmekten daha güzel bir şey olamaz. Avrupa'yı ve Asya'yı birbirine bağlayan bir köprü" dedi. Bisikletli Ulaşım Platformu temsilcisi Engin Ertekin, "Bisikletle ulaşımı desteklemek için 500 bisikletle Funda'yı İstanbul'da karşılayacağız" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Açın yolları Funda İstanbul'a geliyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN